„Първите 5 месеца управление на служебния кабинет доведоха до 1,2 милиарда лева дефицит. Само след един месец управление на кабинета „Денков” този дефицит беше компенсиран и вече държавата е на излишък от близо 200 милиона лева”. Това заяви Венко Сабрутев от ПП-ДБ пред Нова телевизия.
„Пари за заплати може да има, когато има реални приходи в държавата”, обясни Сабрутев.
Той подчерта, че бюджетът, който се гледа в момента в НС, е изготвен за 2-3 седмици, а преди това 6 месеца служебният кабинет е забавил внасянето на бюджет.
„Това, което правим е в този бюджет да заложим подоходни политики там, където е наистина най-належащо. Увеличаваме заплатите на учителите в училищата и в детските градини, защото там има драстично изоставане в доходите. Увеличаваме пенсиите с още 12%. Увеличаваме парите в държавната администрация, в общинска администрация. Рекорден бюджет за образование. Капиталови разходи – отново рекорден бюджет”, каза депутатът.
Управляващите чували призивът на синдикатите, но това били възможностите на бюджета. Среща с тях ще има в петък.
„Ще направим всичко възможно да потърсим буфери в бюджета. Но истината е, че когато държавата управлявана зле през половината година и е натрупан дефицит вместо излишък, е ужасно трудно да намерим средства”, каза Сабрутев.
„Когато спрат течовете, държавната хазна ще се напълни”, продължи депутатът.
Той разясни и мерките. Идеята да се плащат заплати само по банков път, ще се отнася до компании с над 50 служители.
„Искаме държавата да влезе в ролята си и да изсветли тези сектори, където не се плащат реалните заплати и не се осигуряват хората на реалните заплати. Един ден, когато тези хора се пенсионират, те да имат справедлива пенсия. Тази мярка ще постигне и равнопоставеност в бизнеса”, каза Сабрутев.
Относно предложението клиент на заведение, който не е получил касова бележка, да може да си тръгне, без да плати, Сабрутев каза, че с подобна мярка Гърция е увеличила драстично приходите в хазната.
„Контрольорът вече не е държавата, не държавата налага по някакъв начин рекет върху бизнес. Контрольорът става всеки един от нас, гражданите”, каза Сабрутев.
Чрез засичането на касовите наличности ще става ясно дали се плаща цялата заплата по банков път.
Сабрутев обясни, че финансовият министър е инициирал среща с банковия сектор, за да се потърси възможност за намаляване на таксите.
„Банковият сектор регистрира рекордни печалби, които идват основно от нашите такси. Видяхме огромен ръст в тези такси. Държавата трябва да си влезне в ролята и трябва да направи необходимото тези такси да бъдат справедливи за хората”, каза Сабрутев.
Той коментира и идеята работодателите да се връчват фишове, наказателни постановления, санкции.
„Виждаме, че много голяма част от глобите, които се налагат, всъщност не стигат до плащане. За това трябва да се търсят допълнителни методи за събиране на тези глоби. От друга страна, държавата трябва да се фокусира в едно ключово нещо и това е електронното управление. Но виждаме огромна съпротива там. Виждаме едно огромно забавяне, с години. За това трябва да има необходимите мерки до стигане на целта. Това е добра практика от Европа”, каза Сабрутев.
Кандидатурата на Главчев за шеф на Сметната палата ще бъде обсъдена в парламентарната група и ще бъде решено дали да бъде подкрепен.
„Той е ярка политическа личност. Искахме да се уверим, че няма да се поддава на натиск. Ще помислим. За себе си чух позитивни сигнали. Ако държи на нещата, които изказа вчера, бих подкрепил неговата кандидатура”, каза Сабрутев.
Още от категорията