“Апартаментгейт не може да се лекува с оставки. Оставките могат да бъдат достатъчно партиите. Те не могат и не трябва да бъдат достатъчни за държавата”. Това заяви държавният глава Румен Радев след края на извънредното заседание на Консултативния съвет по национална сигурност, на което беше обсъдена борбата с корупцията по висшите етажи на властта.

Консултативният съвет днес приключи без обща декларация. Президентът, управлаващите и опозицията не успяха да се обединят около едни и същи мерки за справяне с корупцията. Държавният глава обясни, че е настоявал за нов а закон за борба с корупцията. Той наложи вето на сега действащия, но мнозинството го отхвърли.

Президентът е искал още парламентът да създаде временна комисия за проверка на КПКОНПИ, както и държавните органи да извършат проверка на всички изнесени факти и документи в медиите за злоупотреби. “Пълните протоколи от проверките да станах публично достояние”, настоя още Радев, както и: Изпълнителната и законидаъелната власт да предложат и приемат законодателен пакет насочен към ограничаване на условията за генериране на корупция”.

Въпреки че предложенията му не са приети Радев отново предупреди, че трябват спешни мерки, за да бъде убедено обществото, че се вземат мерки за борба с корупцията. “На безочието на определени политици и ширещото се чувство за безнаказаност трябва да се сложи край”, заключи той.

Държавният глава прогнозира, че схеми, подобни на “Апартаментгейт” скоро ще изплуват и в местната власт. Най-вероятно “Апартаментгейт” е само айсберг на истинската корупция, допълни още Радев. И обясни, че се позовава на обществените настроения. По негови думи обществото вярва, че политиците имат авоари отвъд декларираните, защото: “Не се срамуват да демонстрират необясним за гражданите лукс и всичко това на фона на обидни пенсии и минимална заплата”.

Президентът коментира, че необходимостта от силен обществен контрол важи не само за политици, но и за висши държавни служители и магистрати. “Битката с корупцията не може да се води с проядена съдебна система”, коментира държавния глава и направи мрачна прогноза: “Или тази криза в доверието ще се задълбочи, ще доведе до пълна загуба на легитимност и непредсказуеми последици”.

По негови думи трябва да се вземат решителни мерки, за да се покаже, че всички държавни служители, независимо дали става дума за премиер или президент, носят еднаква отговорност. “Апартаментгейт” - скандалът с евтините имоти на властта, до тук доведе до четири оставки, шефът на КПКОНПИ - така наречената комисия “Антикорупция”, излезе в отпуск заради съмнения около неговото имущество, а въпроси има и около щефа на ВКС Лозан Панов.

След КСНС: Събраха се и не се разбраха за корупциятаПредложеният от президента документ отхвърлен, Борисов си тръгна без коментар, Дариткова намекна за невярни внушения