Как за по-малко от два месеца президентът Румен Радев смени позицията си от това, че няма как да реши дали да има референдум за еврото до искането за допитването до народа за това?
Точно на 12 март държавният глава бе под тепетата по покана на Студентския съвет на Пловдивския университет. Той изнесе лекция на студентите по т мата е ролята на младите хора в България в динамичния свят на 21 в.
На въпрос на студентка за еврото той заяви:
“Няма как да издам указ, защото ще наруша закона, по закон само българският парламент може да реши дали да има референдум или не. Ние сме правова държава и трябва да се спазват законите. Ние с подписването на нашия договор за присъединяване в ЕС ние сме поели ангажимента да се присъединим и към Европейската валута. Това ще доведе до редица ползи в държавата. Това, което апелирам към управляващите , трябва да бъдат създадени необходимите условия , да има един сериозен контрол , за да се избегне всяка спекула в началния етап с цените. Ние трябва да помислим внимателно, за да не настъпи разочарование у хората. Ползите от еврото са несъмнени”, заяви тогава Радев.
Това още повече навява на мисълта, че целта на Радев не е референдум за валутата, заявка за създаване на политически проект, който да стъпи върху темата за еврото и българския лев.
Борислав Цеков: Искането на Радев е противоконституционно
Лавина от реакции! Какво казаха политическите партии за предложението за референдум на Радев