Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд, след като парламентът отказа да разгледа предложения от него референдум за въвеждането на еврото през 2026 година. По думите му има „безпрецедентно нарушение на законността от Народното събрание, в лицето на неговия председател”.

Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите, коментира още президентът. Според него в политическите среди се режисират сценарии, които целели да заглушат важните теми в обществото.

Той подчерта, че неговата цел била ясна - всеки гражданин да се произнесе за готовността да приемем единната европейска валута през 2026 година.

„И моето предложение вече дава резултати. Най-сетне започнаха дебати за реалната ни готовност да приемем еврото следващата година. Най-сетне чухме от устата на господата Пеевски и Борисов думите „цени” и „нужда от контрол”. Твърде късно и под натиск”, смята държавният глава.

Радев очаквал наред с изпращането на искане за изготвяне на конвергентен доклад, да види и пакет от мерки, каквито по думите му нямало. Не видял такива и месец по-късно при приемането на бюджета.

„И ползите, и рисковете лягат върху хората. Управляващите са тези, които трябва да ги информират откровено, да ги убедят и да потърсят тяхната подкрепа. Ако не я получат, ще имат една година да ги убедят. Но не със заклинания, а с реални действия”, смята той.

Радев припомни, че според данни на НСИ около 30% от българите са в риск от бедност, а над 1,3 милиона души живеят под прага на бедност. Коментира още, че в страна, приела наскоро еврото, е бил наблюдаван известен ръст на цените, особено в сектора на услугите, преди единната валута, а след това се е наложило въвеждането на ценови тавани.

„За разлика от множеството народни представители, които загърбиха конституционния си дълг да представляват не само своите избиратели, а всички български граждани, аз ще продължа да представлявам всички български граждани, включително бедните, безгласните и несъгласните. Защото солидарността е по-важна от валутата. Загубим ли солидарността, обществената тъкан бързо се разпада и пътят към валутата не минава през трупа на демокрацията и закона. Затова ще продължа своите усилия българите да бъдат питани на референдум”, подчерта президентът, цитиран от Нова.

Припомняме, че на 13 май предложението на президента за референдум срещна отпора на председателя на парламента. Наталия Киселова върна документа на Радев с мотив, че искането му е несъобразено със закона. Тя се позовава на Конституцията, Договора за функциониране на Европейския съюз, Договора за присъединяване на България към ЕС, Акта относно условията за присъединяване на България и Румъния и промените в Учредителните договори и Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.