С опасност за рухване на сградата на Регионалния исторически музей в Пловдив бе белязано началото на срещата на проф. Иво Христов и Елена Йончева с пловдивчани снощи. Разбира се това беше метафора на професора по социология на правото, който с нея демонстрира признателността си към стотиците присъстващи, изпълнили зала „Съединение“ с огромен заряд на обединение и гражданската инициатива „Кога, ако не сега? Кой, ако не ние?".
В подкрепа на интелектуалците, влезли в политическия живот от гражданската квота на БСП, се обявиха мнозина изтъкнати личности от научните и университетските среди, както и персони, известни с особения си социален патос и обострено чувство за справедливост. Приветствията си лично отправиха акад. Константин Косев, акад. Васил Гюзелев, Велислава Дърева, проф. Людмил Георгиев, проф. Георги Паскалев.
„Изборите, които идват сега, на 26 март, са най-малкият проблем на страната. Проблемът не е толкова във формалния избор, политическия акт, а по-скоро какъв избор ще направи страната във времето разделно, в което сме навлезли. България е на кръстопът. Историята винаги ни поставя пред избор. Дали ние българите ще бъдем достойни за предизвикателствата и за избора, който ще направим, това зависи от нас. Не зависи нито от Изтока, нито от Запада. Зависи от нашите качества - дали милеем за страната си!“, започна проф. Иво Христов, а прологът му бе посрещнат с гръмки аплодисменти.
Елена Йончева взе думата с благодарности към споделената енергия в битката за България. Изтъквайки, че българите сме отговорни да направим всичко по силите си в спасяването на страната, известната журналистка обоснова влизането си в политиката с факта, че думите са се превърнали в лъскава обвивка, а медиите като четвърта власт са загубили своята легитимност и доверие. Пътуването из малките населени места, тя сравни с командировка в зона на военни действия, визирайки мизерията и чувството за безнадеждност и изоставеност в местности, като община Маджарово.
„За проваления преход са виновни всички партии – едни повече, други по-малко. Това е така защото в партиите надделяха апаратчиците, патриотарите. Нека вървим към хора, които могат да водят диалог, да дебатират, които са толерантни. Такива са хората тук! Този тип хора са много опасни и затова понасят огромни нападки. Ние им съчувстваме, защото ще влязат в кочина, но от друга страна им се прекланяме, защото някой трябва да свърши мръсната работа“, посочи авторитетния писател, журналист и общественик Иван Гранитски.
Срещата протече в своеобразен диалог и редица пловдивчани поискаха нов курс на развитие, който да изправи България като равна пред силите на деня. Мнозина от присъстващите заявиха безрезервната си подкрепа към проф. Иво Христов, Елена Йончева, Тома Томов, който не можа да присъства лично, и Александър Симов.
На питания относно реалните действия, които трябва да бъдат предприети, и желанието на публиката да бъдат очертани приоритетните сфери за политически актове, проф. Христов репликира в качеството си на многогодишен юридически експерт:
„Тази страна не се управлява само с породения закон. В техническо естество, българското законодателство по нищо не отстъпва на европейското. Е и, станахме ли Европа? Не! Законът не действа, човекът действа, казал го е Хегел. Ние трябва да започнем да си прилагаме законите. Тук се намесва и другото чалга клише - да приемем закон за корупцията. Много е просто… Спазвайте си Наказателния кодекс! Ала проблемът е, че ще останем без политически елит.“
С бурни аплодисменти единодушна зала „Съединение“ пожела късмет на кандидатите за народни представители и даде да се разбере, че обединението на тези български интелектуалци дарява духовна сила на народа и поражда надежда за спасение.
*Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Още от категорията
Финансовият министър: Проектобюджетът за 2025 г. отразява всичко, което беше и не беше направено през последните 3 г.