България не само, че не е Троянският кон на Русия в НАТО, но е и най-дисциплинираният съюзник на Алианса. Това каза министър-председателят Бойко Борисов след среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
"България е направила много като един от най-дисциплинираните, лоялни и силни членове на НАТО. На тази среща направихме преглед на всичко, което сме направили заедно", заяви Борисов и припомни, че със Столтенберг са провели среща и в Ню Йорк.
"Искам да се знае, че главният секретар е тук по покана, която е отправени преди много месеци - много преди да се знае, че премиерът Медведев ще идва в понеделник. Второ, по енергийни проекти не сме разговаряли, такива не са поставяни. Казвам го заради много интерпретации по тази тема", посочи премиерът.
Той обясни, че България иска и търси диалог с Русия, пише "Фокус".
"Но в същото време трябва да сме максимално силни, за да можем да сме с превес в разговора. Винаги съм бил против извън военните учения в Черно море, не може военни кораби да минават по пристанищата, докато там има туристи. Затова се обединихме около идеята максимално да използваме връзките си да не влизаме в надпревара с въоръжението и с чудовищните ракети. Говорихме за Косово и Сърбия, Афганистан. И искам да заяви не само че България не е Троянският кон на Русия в НАТО, но България е и най-дисциплинираният член на НАТО. Това е оценката, която те сами са ни поставили", заяви още министър-председателят ни.
"И това, че парламентът взе решение за модернизиране на армията, за нов многоцелеви самолет, за кораби, за бронирани машини, изважда България на съвсем различно ниво в НАТО. Ние сме надежда и можеща да води сериозни военни действия държава. Дай Боже да не се наложи – влагам цялото си сърце и душа да помагам в тази сфера", коментира още той.
Шефът на НАТО Йенс Столтенберг пък заяви от своя страна, че България е един от най-лоялните и дисциплинирани членове на НАТО.
Шефът на военния съюз определи ролята на военните ни в мисиите в Афганистан, Косово и ученията в Ирак като стратегически и благодари за усилията. Столтенберг подчерта и важната роля на България в Черно море. Столтенберг похвали държавата и за усилията, които положи за влизането на Северна Македония към Алианса, като припомни, че преди седмица българския парламент е ратифицирал протокола за присъединяване й.
Той коментира и отношенията на съюза с Русия като изтъкна, че не иска Студена война. "Призоваваме Русия да спазва договора за използване на ракети за малък и среден обсег. Защото ракетите, които разполага може да достигнат европейските градове и да бъдат използвани във въоръжен конфликт. Но трябва да бъдем подготвени и за свят без този договор – свят, в който Русия може да разполага своите ракети", каза генералният секретар.
Премиерът Борисов също се обяви за диалог с Русия, но в същото време страната ни да остане лоялна към НАТО.
Той заяви, че в мисията на НАТО в Косово са преминали 1100 военнослужещи от България, а в момента там има 22 души.
По думите му Столтенберг е имал само една критика към нас и тя е, че където се отчитат разходите за тези 2%, ние не сме включили пенсиите за военнослужещите.
"Сиреч, нашият процент е по-голям, а отчитаме по-малко. Тоест, нашата скромност стана вече прословута", заяви Борисов.
Той даде данни за работата на България в НАТО през последните две години.
"От 2019 г. рота от 140 души от Силите за оперативен резерв - 6 млн. лв. са ни разходите. Мисиите в Афганистан от 2003 г. – 158 души имаме в момента, 10 500 военнослужещи са минали досега през мисиите, 500 млн. лв. са били разходите. През 2017 г. сме участвали в общи 17 учения на НАТО, а през 2018 г. – в 10 учения", посочи министър-председателят.
Той заяви, че през 2017 г. 320 американци са били на учение в България, а през 2018 г. - 830 души. "Военноморските сили – през 2017 г., пет учения, 3000 военни. През 2018 г. – 4 учения, 1800 военни. Военновъздушните сили – 2017 г., 8 учения, 62 самолета, 5500 военни; 2018 г. – 7 учения, 4500 военни, 52 самолета, 2 вертолета. Това са малка част от данните, които дават представа за приноса на България в НАТО", коментира Борисов.
Снимка: в. "Труд"
Още от категорията
Бойко Борисов застава начело на Комисията по външна политика