Все още не е връчен втория проучвателен мандат, но погледите са втренчени само в третия. Водят се и консултации при президента Румен Радев, въпреки че ГЕРБ обявиха, че ще върнат втория мандат. Пред това обаче Бойко Борисов обеща да покаже негов състав на Министерски съвет - „Нашият кабинет ще го представим, само за да могат хората да сравняват", каза той вчера. 

Междувременно обаче Борисов направи и друга много важна заявка, а именно, че от ГЕРБ биха подкрепили правителство, ако то има сходни приоритети с коалицията им, а в състава му влизат приемливи министри и министър-председател.  

"Разбира се, че бих подкрепил. Първо, трябва да сложат премиер, който да разбира за какво става въпрос. За съжаление, по-подготвен от мене няма, но да речем... Махайте всичките. Трябва да сложат свестни хора и да дойдат и да кажат: "Трябват ми 60 гласа за тези, тези и тези точки. Веднага ще им се дадат", посочи още Борисов. 

Така ГЕРБ, с която всички партии осторожно повтарят, че "не искат да си играят", се явява единствената партия, която за момента изявява готовност за подкрепа. Разбира се при един евентуален трети мандат, чийто носител все още не е ясен. 

Политико-математическите сметки показват ясно, че правителство на мнозинството без ГЕРБ или Има такъв народ е невъзможно. Причината е, че двете партии си поделят съответно - 63 и 65 депутати или общо 128 от 240. Слави Трифонов обаче вчера обяви, че минава в опозиция, а до колкото твърденията в изказванията на лидера на ИТН са винаги предпоследни, то поне за това по-скоро може да му се има вяра. Причината уверено ИТН да бъде извадено от сметките за съставяне на правителство е демонстрираното през последните месеци пълно нежелание и несъгласие на хората на шоумена да подкрепят кабинет различен от подредения от тях. Те дори отказаха да включват лица от актива на протестните партии, отказаха да се съобразят и с техните оценки за подредените в предложения еднолично състав. 

Така от уравнението за съставяне на кабинет в рамките на 46-тото Народно събрание се изважда ИТН или с други думи задължително се прибавя ГЕРБ, за да се реализира.  

Тук е мястото да разгледаме и една друга хипотеза. Проблемът с гласуване на правителство на малцинството е, че такова единствено би минало при изкуствено намаляване на кворума. Така правителство може да мине De jure, но De fakto то не може да събере подкрепа за нито едно свое решение. 

Затова се връщаме на уравнението с ГЕРБ. 

Проблемът при него остават отрицателните заявки на БСП, Демократична България и Изправи се БГ. Ние идваме! за каквото и да е общо с партията на Бойко Борисов. В това число дори могат да бъдат добавени ДПС, които се прикрепят към общия глас, въпреки че самите те също попадат в обръча на аутсайдерите в парламента. 

Вариантите за трети мандат са един от четирите политически субекта - БСП, ДБ, ДПС и ИБГНИ. Предвид, че президентът Румен Радев е излъчен от БСП би било прецедент, ако третият мандат не отиде при Корнелия Нинова. Нинова направи заявки служебното правителство да бъде оставено като програмно експертно за определен срок, така че да може да бъдат решени важни въпроси като актуализацията на бюджета, мигрантския натиск, ковид кризата и други. 

Христо Иванов обаче бе категоричен, че коалиционното споразумение на партиите на ДБ изключва да бъде подкрепено правителство с мандат на БСП. Това означава, че дори БСП да предложат служебното правителство през свой мандат, то би следвало предложението да се отхвърли от ДБ, а и от ГЕРБ предвид, че акцент в програмата до момента беше "изчегъркване" и "ревизия". 

Така правителство с мандата на БСП изглежда невъзможно. Ако Румен Радев е направил тези прости и логични сметки, то можем да стигнем до безпрецедентния ход третият мандат да бъде връчен на някоя от останалите три партии. Да речем че самият Иванов получи мандат със своите 34 депутати и предложи т.н. за Борисов "сходни приоритети" и "приемлив състав", което също звучи толкова невероятно, колкото да получат мандата, то ГЕРБ може да даде своите 63 гласа "За", макар и те да са нежелани от протестните партии. Мая Манолова и Николай Хаджигенков пък имат общо 13 души в парламента и така общия актив става 110 гласа. Отново недостатъчни. Очевидно е, че такова правителство ще трябва да получи подкрепа или от БСП или от ДПС. Но пък това изглежда несъвместимо с единствения неотменен фактор ГЕРБ. 

Подобна е ситуацията, ако мандата бъде даден и на най-малката партия. Предвид престрелките между Румен Радев и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ изглежда напълно невъзможно партията да вземе третия мандат. 

И така единствено възможно остава правителство, предложено или излъчено от партиите на протеста с подкрепата на ГЕРБ и на още поне 11 депутати от БСП или ДПС. Вторият вариант е правителство с мандат на БСП да бъде подкрепено от ГЕРБ и ДПС с общ актив от 129 депутати. И двата варианта обаче се разглеждат от политическите анализатори като шизофренни или с други думи невъзможни. 

От тук и сигурния изход - нови избори. 

Преди тях обаче има един особено интересен конституционен казус, който не бива да се пренебрегва. Третият мандат е единственият, при който президентът е ограничен от 7-дневен срок за връчването му. Носителят на проучвателния мандат обаче не е ограничен от Конституцията кога да върне изпълнен или не мандата. Така стигаме до добре разсянения казус от юриста доц. Росен Карадимов, който каза следното: 

"Намираме се в двузначна ситуация - едната е дали ще бъде съставено правителство и кой може да го състави. И втората е кой може да "добута" конституционната процедура до необходимите срокове, защото в Конституцията е заложено следното: третият мандат е единственият, при който президентът е ограничен от срок, но мандатоносителят не е ограничен от срок, в който трябва да внесе реализирания мандат. Ако това се случи 2 месеца преди края на мандата на президента, той тогава не може да разпусне парламента и можем да се окажем за първи път в ситуация, в която имаме служебно правителство с парламент, който работи, в рамките на президентски избори", посочи Карадимов..