За над половината от всички българи (54%) предстоящите избори за Европейски парламент са важни, като от тях само 14% са на мнение, че са изключително важни. Това показват данните от национално представително проучване на Изследователски център "Тренд", проведено от 5 до 13 февруари.

В демографските разбивки ясно личи, че най-важен е евровотът за симпатизантите на БСП и ГЕРБ, като сборът от опциите "изключително важни" и "по-скоро важни" сред привържениците на двете големи партии е близо 80%.

"Това говори за силна мобилизация и сред двата електората за предстоящите избори. Видимо по-слаб интерес към евровота през май се регистрира сред най-младите (18-29), което обаче може да се окаже и потенциален електорален резерв за някои формации", коментират социолозите.

ГЕРБ задържа първото място и този месец (18,3%), с минимална преднина пред основния партиен опонент в лицето на БСП (17,1%). Запазва се и двойната разлика между ДПС (6,9%) и "Обединени патриоти" (3,5%).

Към момента само за ГЕРБ, БСП и ДПС сигурно, че ще имат евродепутати.

Проучването на "Тренд" затвърждава негативните нагласи на българите спрямо основните политически институции в страната. Парламентът продължава да се ползва с осезаемо ниска легитимност и това няма как да е учудващо на фона на политическите скандали, които ползват именно тази трибуна за публичен плацдарм.

Това, което може да се отбележи също, е, че се наблюдава спад и в положителното отношение към президента Румен Радев.

"Това е видима тенденция от ноември месец миналата година. Ако през ноември засичахме 59% положително отношение спрямо 26% отрицателно, то през февруари това съотношение вече е 53% към 31%. Тези данни могат да ни наведат на хипотезата, че все по-затвърждаващият се конфронтационен политически стил на Радев тенденциозно би ерозирал подкрепата към него. Видното заемане на опозиционна роля за сметка на тази на коректив, стоящ над всички политически партии, също води до плавен отлив", твърдят социолозите.

Армията и Българската православна църква са единствените, които регистрират по-високо одобрение за своята работа за сметка на неодобрението.

Положителна оценка армията среща сред 47%, докато отрицателната е 31%. Църквата от своя страна се ползва с подкрепата на малко под половината (49%) от всички български граждани срещу малко над една пета (21%), които са на обратното мнение.