С 50 гласа „за“, седем – „против“ и 122 „въздържал се“ парламентът отхвърли на първо четене промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се ограничава част от правомощията на главния прокурор. Проектът е внесен от ПГ на „Има такъв народ“ (ИТН). Жалки сте от „Демократична България“, „Продължаваме промяната“ и БСП, каза след прегласуването Тошко Йорданов, един от вносителите на текстовете.
Целта на предлаганите промени е продължаване на реформата в системата на прокурорските органи чрез ограничаване на част от правомощията на главния прокурор, както и създаване на възможност за реално участие на прокурорите и следователите в организацията на дейността на съответните прокуратури и Националната следствена служба (НСлС), е записано в мотивите. Предвиждаше се главният прокурор да има двама заместници - за Върховната касационна прокуратура и за Върховната административна прокуратура, като ясно се дефинират правомощията, които той може да им възлага.
С други текстове отпадаше възможността главният прокурор и неговите заместници да могат писмено да отменят или изменят всички прокурорски актове, освен ако те не са били предмет на съдебен контрол.
В проекта е заложено още да се формират общи събрания във всички прокуратури и в Националната следствена служба, като въвеждането на общи събрания на прокурорите ще бъде важна стъпка за „отваряне“ на институцията и за силно ограничаване на централизма в нейното ръководство.
Вносителите предлагаха и пълна отмяна на възможността за командироване в системата на прокуратурата. Според тях командироването е способ за заобикаляне на конкурсното начало чрез преки решения на административните ръководители и на самия главен прокурор. Предвиждаше се в 14-дневен срок от влизане на закона в сила да се прекратят всички действащи командировки на прокурори и следователи.
Още от категорията
БСП решава на пленум дали да участва в кабинет с ГЕРБ-СДС