„Продължаваме Промяната - Демократична България” започна срещи в парламента в търсене на подкрепа за декларацията им за „санитарен кордон” около Делян Пеевски и „ДПС-Ново начало”. Разговорите се случват ден преди насрочените от ГЕРБ-СДС преговори с формациите в новото Народно събрание.
Първата среща беше с представители на МЕЧ.
Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев обясни, че идеята на срещата е да се обсъди предложената от коалицията декларация и най-вече законодателната ѝ част. „Да чуем дали вие имате предложения за законодателни инициативи в първите три месеца на този парламент, преди да може да се говори за председател. Трябва да е ясно това Народно събрание какво ще свърши, а после да се търси човек, който може да поеме ангажимента тези неща да бъдат свършени”, обърна се към МЕЧ той.
Лидерът на МЕЧ Радостин Василев благодари за получената покана за разговор. „Разбирам, че отново възприемате това, че първо трябва да се говори какво ще работи Народното събрание и после да видим дали е възможно да се избере председател, който да работи предимно за антикорупционно законодателство. Няма да крия - аз съм дълбоко скептичен, че ГЕРБ, „ДПС - Ново начало”, а и редица други субекти в парламента ще искат да водят този разговор. Ние сме участвали в някои от тези законопроекти активно, когато са били писани”, каза той.
Кирил Петков от своя страна каза, че приветства позициите на МЕЧ по антикорупционното законодателство. „Санитарният кордон”, за който говорихме след вота, не е на база дали харесваме един или друг. Ние вярваме, че изборите бяха откраднати в огромен мащаб”, обясни съпредседателят на ПП-ДБ. Той връчи на Радостин Василев декларацията на партията и изрази надежда, че ще се пристъпи към формалното ѝ подписване.
След партията на Радостин Василев, ПП-ДБ се срещна и с представители на „Има такъв народ”.
„С формацията на Пеевски нямаше да водим разговор дори без вашата декларация. Изборът на председател на НС не трябва да се случи след законодателните инициативи. По-скоро призовавам да вземем решението най-възрастният депутат да остане на поста до сформиране на мнозинство. Трябва да има повече опции по „домовата книга” за служебен премиер, но за нас конституционната поправка за служебните правителства нанася повече вреди. Не всеки закон може да бъде вкаран в рамки предварително, не бива да се претупват законопроекти”, предупреди Тошко Йорданов.
Депутатът Александър Рашев от своя страна посочи, че ИТН има изготвен законопроект, свързан с поетапно въвеждане на мълчаливото съгласие. „Той ще важи, когато гражданин е получил мълчалив отказ от административен орган на два пъти, след като съдът е потвърдил с влязло в сила решение, че той е незаконосъобразен. Предвидили сме и т.нар. регресен иск към държавния служител, извършил незаконосъобразни действия”, обясни той.
Николета Кузманова пък изясни част от антикорупционните приоритети на ИТН. „Стига да се спази поредността на прилагане, можем да подкрепим реформите срещу корупцията, заложени по ПВУ. Относно Закона за съдебната власт ИТН има притеснения, но те подлежат на обсъждане. В тази насока нямаме съществени разминавания”, посочи тя.
Освен тези две междупартийни срещи, ПП-ДБ е предвидила разговор и с представители на Алианс за права и свободи. Отправена е покана и към ГЕРБ-СДС, като се очаква отговорът им.
Още от категорията
„ДПС - Ново начало” в Кърджали изключи Хасан Азис и други поддръжници на Доган от партията