"Коя е вашата родина майка?", попита президентът Румен Радев лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ след повдигане на въпроса за гражданството на служебния министър Кирил Петков. Острите реплики между Радев и Карадайъ се размениха в началото на поредната консултация при президента за връчване на проучвателен мандат. Лидерът на ДПС отговори, че негова родина е България, но и това не беше прието за чиста монета от Радев, който посочи, че това не личи от изказвания на Карадайъ.
Лидерът на ДПС, който напусна Консултативния съвет по национална сигурност преди дни заради неясноти около гражданството на Петков, отново се върна на темата и зададе директен въпрос на президента.
От своя страна Радев отвърна, че не е удачно точно от ДПС да повдигат темата, "защото въпросът за гражданството означава не само да имаш паспорт, а да носиш България в цялото си сърце".
"Когато избухна този скандал, аз се срещнах с Петков и го попитах коя е вашата родина-майка - България или Канада и получих еднозначен отговор - България", разказа президентът.
Карадайъ обаче не остана длъжен и уточни, че е важно да има отговор, защото ако Кирил Петков има двойно гражданство това нарушава Конституцията на България.
"Нарушаването на Конституцията е една огромна криза, огромна пропаст в демокрацията на страната", смята Карадайъ.
Иначе Радев и Карадайъ се обединиха, че България е изправена пред редица проблеми и е в политическа криза. Именно заради това Карадайъ бе категоричен, че страната ни има нужда от редовен кабинет и заяви готовност да даде "своя дан в името на стабилността".
"Нашата заявка беше, че безусловна подкрепа няма и непотърсена подкрепа също. Под безусловна подкрепа имаме предвид - възстановяване на нормалността в политиката и възстановяване на държавността, както и демокрацията в страната", заяви Карадайъ.
Страната има нужда от редовен кабинет, категоричен е той. "Нашия дял и нашия принос в името на стабилността на страната и в името на сигурността на гражданите винаги сме го давали и пак ще си го дадем", обяви лидерът на ДПС.
Карадайъ обясни, че не Кирил Петков е причина да напусне Консултативния съвет, а "темата за бюджета, която е била повдигната без да е предвидено, а е било необходимо да се обсъди ситуацията с коронавируса".
Още от категорията
Окончателно: Депутатите приеха специален закон за държавната хазна, удължават Бюджет 2024