10 години отсрочка получават вероизповеданията, за да покрият задълженията си към държавата, които са натрупали до края на миналата година.
Текстът беше приет от Народното събрание окончтелно с приемането на второто четене на Закона за вероизповеданията.
За момента се знае, че няколко милиона задължения има Главно Мюфтийство. Текстът обаче важи за всички регистрирани вероизповедания.
За да бъдат разсрочени задълженията, религиите трябва да подадат заявление до НАП, а за периода на отсрочка текат и лихви.
"Острочката ще даде възможност на съответното вероизповедание със собствени доходи да погаси тези задължения" посочи председателят на бюджетна комисия от ГЕРБ Менда Стоянова.
Категорично против текста се обявиха от Обединените патриоти. Първоначално ГЕРБ и ДПС бяха предложили данъчна амнистия за вероизповеданията, но след остра реакция, текстът беше ревизиран.
Депутатите отхвърлиха предложението на Обединените патриоти да се забрани външното финансиране на вероизповеданията. Въпреки че те настояха дори за извънреден председателски съвет и там не успяха да убедят останали партии, както и партньорите си от ГЕРБ.
"На всички ни е ясно, че държавите, които подпомагат определени вероизповедания, след това влияят и на политиката и на други неща", заяви Юлиан Ангелов, депутат от ОП, който беше категоричен, че трябва да се спре влиянието на Турция и арабските държави върху мюсюлманите у нас.
"Всички вероизповедания, освен мюсюлманското, се обявиха срещу този текст", върна лентата назад Йордан Цонев от ДПС. Той обясни, че не може да се преодолее съпротивата на вероизповеданията и по тази причина Движението няма да го подкрепи.
Тезата беше подкрепена и от Цветан Цветанов: "Православната църква беше против ограничаването на даренията им и ние ще подкрепим постигнатото с нея съгласие".
"Когато едно вероизповедание получава субсидия от държавата, не е редно то да зависи от чужди външни на България финансови потоци", категоричен бе Валери Симеонов.
Въпреки силния отпор на патриотите, след окончателното приемане на законопроекта, външното финансиране за религиите остава възможно.