
Въвеждането на еврото като официална валута ще изисква определени промени в българското законодателство, за да се гарантира правната сигурност и да се създадат условия за плавно и безпроблемно преминаване към новата валута. Това заявява председателят на Народното събрание Наталия Киселова, съобщиха от пресцентъра на законодателната институция.
Опитът на държавите членки, последно въвели еврото, показва, че обикновено в периода, предхождащ датата на присъединяване към еврозоната, се приема закон, уреждащ общи въпроси, свързани с единната европейска валута, отбелязва Киселова.
Амбицията на 51-вото Народно събрание е законодателно не само да се уредят принципите, които трябва да се спазват при въвеждането на еврото, но и да се гарантира на българските граждани, че са приети всички мерки, предложени от регулаторите и изпълнителната власт, в случай че са установили законодателни пропуски, позволяващи спекула след въвеждането на единната европейска валута, подчертава Наталия Киселова.
Българските граждани трябва да бъдат спокойни, защото със Закон вече е регламентирано както датата на присъединяване към еврозоната, така и продължителността на периода на едновременно обращение на двете парични единици и на периода на двойно обозначаване на цените, начините за защита на потребителите и др., посочва председателят на парламента.
Парламентът е ангажиран и вярвам, че в него има мнозинство, което ще положи всички необходими законодателни усилия, за да се завърши процесът на пълното приспособяване на българското законодателство към еврото в областта на публичните финанси, платежните услуги, данъчната система, капиталовия пазар, финансовата система и търговското право, отбелязва още Наталия Киселова.
Съветът на ЕС гласува с единодушие последните решения, свързани с приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина. С това процедурата е изчерпана, след като по-рано днес Европейският парламент също одобри с голямо мнозинство доклада за въвеждането на единната европейска валута от нашата страна.
България получи два пъти "да" за еврозоната, политици и държавници с първи реакции