Комисията, която ще бъде съставена ако антикорупционният закон бъде приет, ще има разследващи правомощия. Темата за целта на закона и законодателните промени коментира министърът на правосъдието Крум Зарков в ефира на Nova.
“С този закон целим да решим този въпрос за разследванията, а те са трудни, защото корупционните престъпления се разследват и доказват трудно, още по-трудни стават, когато в тях е замесено висше длъжностно лице - човек с власт. Затова и законът на ПП, и законът на Министерство на правосъдието и на МС залагат на концепция за независима от останалите органи разследваща агенция, която да разследва корупционни престъпление и престъпления по високите етажи на властта”, обясни Зарков.
Той посочи, че хората, които ще работят в тази Комисия ще имат специални разузнавателни средства. Той разграничи комисията от КПКОНПИ: “ И към момента КПКОНПИ има много широки правомощия от оперативен характер. въпросът е, че няма разследващи функции. Затова ние решихме да има орган с ясни компетенции и правомощия и резултат от работата му. Защото когато събирате информация, но не може да я ползвате в наказателното производство, се поставя въпроса защо я събирате”, посочи Зарков.
Във въпросната комисия ще има 5 души, избрани от НС, президента и върховните съдилища, като всеки един от тях ще председателства в срок от една година. “Накрая трябва да тежи думата на съда. Затова и в двата законопроекта - на ПП и на Министерство на правосъдието, е залегнало възможността евентуален отказ на прокуратурата да продължи работа да бъде обжалван пред съда”, поясни Зарков.
Той допълни обаче, че тази Комисия няма да разследва главният прокурор. “Това е обект на друг законопроект. Няма да са тези хора. Ако законопроектът бъде приет, ще бъде избран съдия, който да води това разследване”, обясни той.
“За мен е важно този закон да бъде приет. Всички думи биха имали значение, включително и тези на ГЕРБ, ако с техните гласове бъде приет качествен закон. И да бъде публикуван в Държавен вестник”, категоричен бе правосъдният министър.