Вероятно половината от страните членки в ЕС догодина ще бъдат в рецесия, ако не и повече. Това коментира в интервю пред БНТ директорът на Международния валутен фонд /МВФ/ Кристалина Георгиева. Тя участва на конференцията на ООН за изменение на климата в Египет.
МВФ е тук, защото климатичните изменения оказват големи въздействия на макроикономическата и финансова стабилност и в същото време преходът към новата климатична икономика отваря големи възможности за растеж и за заетост, заяви тя.
Георгиева коментира, че МВФ интегрира климатичните теми в макроикономическата политика и е създала финансов инструмент за подпомагане на засегнатите държави.
"За първи път в историята на МВФ предоставяме дългосрочни кредити за структурно трансформиране, като размерът на фонда, който създадохме е 40 млрд. долара. Имаме голям интерес към него, тъй като това е източник на добри лихвени условия, които са особено атрактивни при днешните високи лихви".
За фонда могат да кандидатстват страни с ниски и средни доходи, които имат чувствителност заради измененията на климата.
Георгиева коментира още, че светът е изправен пред трудни времена и се очаква 2023 година да бъде особено тежка.
Още от категорията
Премиерът Желязков: До месец ще представим управленска програма с конкретни политики и финансови разчети