Комисията за защита от дискриминация (КЗД) наложи глоба на дружеството издател, както и на самия издател на вестник "Уикенд" Мартин Радославов. Тя е в максимален размер от 2000 лв. За двама от журналистите, работили в изданието, пък е изпратен сигнал до прокуратурата за евентуално извършено лъжесвидетелстване, съобщиха от пресцентъра на КЗД.

Делото в комисията е образувано по жалба на ромския активист от Самоков Христо Николов. Решението на КЗД не е влязло в сила и подлежи на обжалване пред съда

Глобата е заради публикация във вестника от юни миналата година. Според комисията с написването, публикуването и разпространението на статия със заглавие "Циганите са българските терористи!" вестникът и издателят му са осъществили дискриминация под формата на "тормоз" и "подбуждане към дискриминация".

"Статията представлява поредица от оценъчни изявления, като това, че "циганите" са "истинските терористи"; "отказва[т] да следва[т] цивилизованите ни правила"; служат си "с насилие и тотално незачитане на законовите и моралните норми"; "паразитира[т] все по-нагло"; "крада[т], убива[т] и се гавр[ят] с българите"; че ромите са "безпросветни отрепки нискочели, смърдящи на фекалии социопати, които продават собствените си деца и могат да ти прережат гърлото за фалшив часовник от 10 лева"; че са "неконтролируеми", "нагли" и "изнасилват, бият или мамят по телефона възрастните ни сънародници" и пр.", пише в определението на комисията.

Според КЗД се изтъква етническата принадлежност на извършителите на престъпления и така се придава на ромския етнос значението на фактор за извършването на престъпления, пише Дневник.

"Изтъквайки етноса на твърдените извършители, се внушава, че ромската им идентичност е обусловила извършването на твърдените престъпления, тоест, че те са извършили престъпленията, понеже са роми. Така се внушава, че ромите са по природа престъпни, че следователно всички роми са такива и всеки ром, в това число и жалбоподателят, следва да се предполага, че е такъв", пише още в решението на КЗД.

Наложената глоба е в максимален размер, тъй като това не е първото подобно нарушение на дружеството - издател на вестника.

От КЗД подчертават, че двама от работилите в изданието журналисти, които са разпитани като свидетели по преписката, невярно са посочили, че към април 2018 г., когато се явяват пред комисията, се намират в трудови правоотношения с дружеството - издател на "Уикенд", докато в същото време справка от Националната агенция за приходите показва, че договорите им са били прекратени още през февруари. Именно заради това КЗД сезира прокуратурата за лъжесвидетелстване от тяхна страна.