"Последното нещо, от което аз се страхувам, е оставка. Има си конституционен съд. Президентът, ако иска, може да ме освободи. Но видях подкрепа. Иначе има много хора, които искат да си подам оставката", това каза пред журналисти Кирил Петков днес след среща с бизнеса, на която бяха обсъдени 34 идеи за отговор на новата вълна на ковид-19 у нас.
Той поясни, че се е отказал да бъда канадски гражданин преди да стана министър.
"Моят приоритет е да си върша работата, ако на някой друг главният приоритет е да подам оставка – нека се занимава с това", посочи той.
След срещата, на която бяха обсъдени мерки срещу ковид-19, Петков посочи, че е получил много ползотворни идеи от бизнеса.
"Едната идея – без средства затварянето на бизнеса е напълно нечестна. Не може отделни бизнеси да платят цената на цялото общество. Хем ги затваряме, хем не им даваме помощи. Първата и най-важна мярка е да има бюджет и да има сигурност, че ще бъдат компенсирани тези бизнеси", посочи Петков.
В същия дух за липсата на финансова подрепа и за причините заведенията да не бъдат затваряни се изказа и Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията.
По думите му друга добра идея обсъждана днес е да има сегментираме на все по-малки райони с висока заболеваемост, за да може мерките да се налагат локално и специфично само за тези места и да не бъдат затваряни обекти в околните зони.
По отношение на ваксинацията Петков посочи, че това трябва да е дългосрочната държавна политика.
"Никой не иска задължителна ваксинация, въпреки че всички осъзнаваме, че имаме нужда от по-високо ниво на ваксинация, тъй като без ваксини ударът върху икономиката може да е голям. Трябва да се мисли върху сферите, където е необходима задължителна ваксинация. Дългосрочно ваксинацията е една от стабилните мерки, за която всички трябва да помислим как. Докато миналата година можеше да се мисли за страшни хипотези, то сега имаме милиони ваксинирани, и стана ясно, че е напълно безопасно", посочи Петков.
Няма рискове за националната сигурност или за заплатите на служителите на ВМЗ "Сопот", увери още министър Петков. Сутринта той посети завода и поиска оставките на част от ръководството му, както и на директора на Държавната консолидационна компания. Днес ще се чуя с него и ако не си подаде оставката, ще го уволня, категоричен беше Петков.