„Диалог с предварителни условия – червени или розово линии, трудно би произвел какъвто и да е продукт. Диалог, основан на реваншизъм и противопоставянето, трудно ще произведе продукт. Затова ние от ДПС залагаме на диалога. Засега сме на етап разговор, еднакви са ни разговорите с всички. Но предварителните условия до голяма степен минират полето, разговорите да не могат да прераснат в диалог. Освен министър председател, ние очакваме от първата политическа сила да предложи и политики“. Това заяви Мустафа Карадайъ, който днес се яви на консултации при президента.
Президентът Румен Радев изтъкна, че за да бъдат решени устойчиво проблемите, правителството трябва да може да поеме политическата отговорност да управлява в тежки времена. Той пожела да разбере от представителите на ДПС каква е оценка им за състоянието на диалога в рамките на 48-то Народно събрание и хода на преговорите за съставяне на правителство.
„ДПС е партията с опит в парламентаризма и преки участници в преговори за съставяне на правителство“, посочи Радев и припомни за важната роля на ДПС в преговорите за влизане в Европейския съюз. Президентът поиска да знае и приоритетите на ДПС за бюджета за 2023 година.
„Мисля, че дългът е грубо казано 15 милиарда на година, това е завещанието. Ако е тази ситуацията си позволим да отговорим бюджета и да превърнем бюджета в предизборен популистки инструмент, без ясно мнозинство в НС, завещаният дълг лесно може да стане 30-35 млрд. на година. Тогава се пита в задачата: Каква е цената на дълга? До каква степен можем да си позволим такъв дълг. 15 милиарда лева също не е малък дълг за България“, посочи Карадайъ.
По отношение на евентуален модел за съставяне на правителство лидерът на ДПС посочи: „Българите казаха „Не“ на еднопартийна власт. Дори първите две партии не правят мнозинство. Според нас българските граждани казват: Ние ви пращаме там не да се мразите, не чрез реваншизъм и контрареваншизъм и омраза да се разделяте, ние ви пращаме чрез диалог да намирате решение на проблемите“.
На въпрос дали ДПС участва в разговори и диалози за съставяне на кабинет, Карадайъ отговори: „Между разговор и диалог има разлика. Ние сме на етап, че можем да си говорим еднакво с всички. Конструктивният разговор, ако можем да го направим целенасочен, може в последствие да го наречем и диалог. Това е задължение на всички, изпратени в Народното събрание, в тези кризисни времена. За да има решение на всички тези кризи, първата криза, която трябва да бъде преодоляна, е политическата криза. А тя може да бъде преодоляна с диалог“.