Премиерът Росен Желязков и тримата вицепремиери - Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, отчетоха изпълнението до момента на управленската програма на кабинета. 

„Правителството прие своята програма за управление за четиригодишен период на 24 февруари 2025 година. Но за да може да се акцентира върху по-любопитната страна на този факт, бих казал, че това е най-бързо приетата програма за последните 15 години. 38 дни след избирането на правителството. Затова и днес ще ви запознаем с изпълнението за този период: март - април, по заложените политически приоритети”, започна Желязков.

Желязков подчерта, че още при изработването на програмата, са се ръководили от приетите пред обществото ангажименти за повишаване качеството на живот; интеграцията на България в европейската икономическа и финансова архитектура; изграждането на ефективна, прозрачна и справедлива правосъдна система; създаването на благоприятна среда за растеж и насърчаване на икономическата ефективност.

„В нашата програма са включени 100 приоритета, разпределени в 19 сектора, с визия за пълен четиригодишен управленски мандат. Като в резултат на изпълнението на програмата, се очаква да бъдат постигнати 257 дефинирани цели чрез изпълнението на 710 мерки. За всяка една от мерките има съответен индикатор за изпълнението, който се следи стриктно от администрацията на Министерския съвет и администрациите на ведомствата”, заяви премиерът.

Министър-председателят направи уточнението, че част от управленската програма са и шестмесечната законодателна програма, както и оперативната програма на Министерския съвет.  

За този период Желязков обясни, че са предприети промени в Закона за БНБ, изпълняват се дейности, заложени към плана за действие към Националния план за въвеждане на еврото и не са идентифицирани проблеми. Изпълняват се мерки за повишаване събираемостта на бюджетните приходи и борбата със сивата икономика. Постъпленията, отчете той, показвали повишение в размер на 1,1 млрд. лева, или 7% ръст.

Подчерта приоритета за укрепване на българската отбрана в рамките на колективната отбрана на Алианса и общата политика за сигурност и отбрана в Европейския съюз, чрез изграждане на ефективна система за привличане, подбор и задържане на военнослужещи, чрез ускорено превъоръжаване и модернизация на всички видове въоръжени сили.

Във вторник на заседание на Съвета за съвместно управление управляващите обсъдиха законодателната програма за април-юни тази година. Там са предвидени 55 законопроекта, от които нови, за изменение и допълнение, както и такива за ратификация, обясни Желязков. Отчетът ще бъде представен след края на заседанието на МС.