Съществена част от антикризисните мерки, заложени в актуализацията на бюджета, ще бъдат насочени към пенсионната система. Това коментира пред БНТ председателят на социалната комисия в парламента Искрен Арабаджиев. Според опозицията от ГЕРБ обаче няма осигурено финансиране, което да направи тази мярка устойчива. Заложените в актуализацията мерки няма да ограничат инфлацията, а по-скоро ще я стимулират, смятат експерти.

1 милиард и 400 милиона лева от общо 2 милиарда лева, предвидени в актуализацията на бюджета за антикризисни мерки, ще бъдат насочени към пенсионната система, заяви председателят на социалната комисия в парламента Искрен Арабаджиев. От 1 юли пенсиите ще бъдат вдигнати с 10 процента, а ковид добавката от 60 лева става част от пенсията. От първи октомври също ще има преизчисление:

"От 1 октомври поправяме една сериозна несправедливост от 2008-ма година, когато беше направено последното преизчисление. Ще намалим разликата между стари и нови пенсии с индивидуално преизчисление. Очакваме от 2 милиона пенсионери, 720 хиляди да получат допълнитлено увеличение. С което средната пенсия ще се увеличи на 720 лева. А ние я заварихме 420 лева преди две години, когато дойдохме със служебното правителство", обясни Арабаджиев.

Според бившия финансов министър на ГЕРБ Владислав Горанов обаче, няма осигурено устойчиво финансиране за тези разходи:

"Ако погледнете актуализацията, те планират да плащат пенсии с пари от Брюксел. През 2022 година се очаква да постъпи малко над милиард по Плана за възстановяване и устойчивост от ЕС. Това да послужи като източник за балансиране на бюджета, в който с 1,5 милиарда увеличват пенсиите. Тоест ние нямаме устойчиво фиансниране на този разход", смята Горанов.

Според експерти заложените в актуализацията на бюджета мерки, като компенсацията от 25 стотинки на литър за най-масовите горива например, не само няма да намалят инфлацията, но дори ще я стимулират:

"Мярката е: "гасим пожар, като правим наводнение", защото изливането на пари на калпак за подпомагане на цени на опрелени стоки, е най-голямата грешка според мен. Защото не се подпомагат най-нуждаещите се , а се влиза в един социализъм - на всеки по колкото може", коментира Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи.

"Правителството, и нашето, но и в глобален план, виждаме как се отпускат едни компенсации, актуализират се бюджети с цел битка срещу инфлацията. Но това не е коректно, защото да, компенсират се хора и бизнеси, но това е изцяло проинфлационна дейност", смята икономистът Владимир Сиркаров.

В тази спирала обаче ще останем дълго време, предвиждат още някои прогнози:

"Не само тази година, в годините напред ще имаме един такъв странен цикъл - скок на инфлацията, опит за временното ѝ компенсиране и отново скок на инфлацията", каза икономистът Стоян Панчев.

Антикризисните мерки на правителството тряба да бъдат гласувани от депутатите до края на юни като част от актуализацията на бюджета.