Дълбока съдебна реформа чрез премахване на състава на ВСС и главния прокурор Гешев, мнозинство на управление без ДПС и парламентарни раследвания на "Росенец", "Лукойл" и ТЕЦ "Варна". Това са найважните 3 приоритета, които съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов посочи в своя публикация във фейсбук като отговор на брифинга, даден от ръководството на "Има такъв народ". Припомняме, че Тошко Йорданов посочи, че ДБ и ИсМв са най-логичните и единствени възможни партньори на ИТН.
Ето и целия коментар на Христо Иванов в социалните мрежи:
Демократична България беше създадена и се яви на последните избори с ангажимента да работи за дълбока промяна. За нас това означава систематична работа срещу модела на корупционно завладяване на държавата. Този модел имаше своите различни проявления при Луканов, Беров, управлението на НДСВ, Тройната коалиция, Орешарски и Борисов.
Общото между тези различни правителства е влиянието на ДПС и ДС.
За нас е важно да отстраним политически Борисов като последно проявление на този модел. Но е важно и да приложим цялостна програма за елиминиране на самите предпоставки за модела.
Важен урок, който цялата демократична общност научи през 2013 г. е, че отстраняването на ГЕРБ с помощта на ДПС не е дълбока промяна в модела, а само негово ново презареждане. Хубавото е, че в този парламент изолирането на ДПС е възможно. Въпрос на воля и свобода на действие.
В това отношение, за нас ключовите приоритети са:
- провеждане на дълбока съдебна реформа чрез конституционна промяна на ВСС и прокуратурата и отстраняване на сегашния състав на ВСС и на Гешев;
- конструиране на мнозинство и управление, което държи ДПС трайно извън властта, включително като преустанови влиянието му върху законодателството, регулаторите, администрацията и службите, както и ключови сектори от икономиката като енергетиката;
- провеждането на парламентарни разследвания по отношение на Росенец, Лукойл, ТЕЦ Варна и пристанището към него, ББР и Булгартабак, с цел осветяването на механизмите за влияние на Сарая. Не може да има разрушаване на корупционния модел без решителна лустрация.
Тази политическа философия и както и нашите ключови управленски приоритети са изложени в декларацията ни от 21 декември 2020 г. Това остава документът, който определя нашето политическо поведение.
След свикване на Народното събрание ще започнем консултации във формат парламентарни групи за установяване дали има политически сили, които са готови да работят за тези приоритети и спрямо това ще оценяваме готовността си да подкрепим едно или друго предложение за управление и формата на такава подкрепа от наша страна.
Вярваме в професионалния и добре структуриран политически диалог.