"Най-накрая решихме един проблем, който не беше разрешаван от десетки години и това са еднодневните трудови договори. Започнахме общественото обсъждане през м. май, а тази седмица измененията вече са публикувани в Държавен вестник", заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на брифинг по повод представянето на окончателните промени при еднодневните трудови договори.

Ресорният министър добави, че стопанските производители оттук-нататък ще могат да си отдъхнат, защото ще имат подкрепата на държавата. “Смятам, че по този начин трябва да се работи, за да се изсветлява бизнеса, а не чрез силови методи. Такова трябва да бъде взаимодействието между правителство и бизнес”, дбави Гуцанов.

По думите му еднодневните трудови договори ще могат да бъдат подписвани доста по-бързо и по-разумно. За да илюстрира мащаба, социалният министър съобщи, че за миналата година са били сключени над 230 хил. еднодневни трудови договори.

Борислав Гуцанов все пак предупреди, че проверките на инспекцията по труда ще продължат.

“Някой да не си помисли, че облекчаваме, но не проверяваме. Няма такова нещо. Дотук имаме 2381 проверки и около 8000 нарушения. За жалост имаме и 104 случая без трудови договори, но все пак са с около 1/3 по-малко в сравнение с миналата година. Когато има нормален диалог между държавата и бизнеса, нарушенията намаляват”, отчете Гуцанов.

Министърът информира, че у нас има регистрирани около 1500 чужденци, които работят в сферата на селскостопанския бизнес.