В първата среща от преговорите между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ се обсъди възможността за формирането на широко парламентарно мнозинство, подкрепящо редовно правителство с антикорупционен и проевропейски профил – с осигурена стабилност и без плаващи мнозинства. Това съобщиха двете преговарящи формации в профилите си във фейсбук.
По време на разговорите „Демократична България“ представила мерките от Декларацията и били обсъдени потенциалните възможности за интегрирането им в законодателната програма на Народното събрание, както и включването им във всеобхватно коалиционно споразумение.
Според Ивайло Мирчев от ДБ една от основните задачи за политическата му формация по време на тези разговори е била да се спре Борислав Сарафов към поста главен прокурор. "Вярвам, че има достатъчно отговорни хора в тази държава, истински държавници, за да можем да минем към един следващ етап. По-важното е да постигнем това и мерките от декларацията за "санитарния кордон" да бъдат включени в коалиционно споразумение. Това ще бъде нашата цел. Не можем да направим отстъпки от това. Ще се опитаме всеки ден да има срещи, за да предложим нещо смислено за страната още преди Коледа. Ще направим всичко възможно това да се случи", подчерта Мирчев преди срещата.
Преговорите на ГЕРБ-СДС с „БСП-Обединена левица” и ИТН продължават във вторник, уточниха от първата политическа сила. Сред темите ще бъдат мерки за бюджетна консолидация, съдебна реформа и противодействие на корупцията, както и конкретни експертни разговори по отделните сектори.
За БСП е важно да не се режат социални разходи, заложени за догодина. "Съставянето на правителството зависи в огромна степен от самите мандатоносители. Тоест както от ГЕРБ, така и от втората политическа сила. Ние искаме да чуем техните виждания, защото към този момент не сме ги чули. Какво мислят? Борисов ли ще бъде премиер? Някой друг ли ще бъде премиер? Как вървят разговорите им с втората политическа сила? Дали бихме подкрепили Борисов за премиер? Не. В този тежък политически спектакъл, който върви в страната през последните 4 години, напрактика всичко е възможно", посочи Иван Иванов от "БСП - Обединена левица".
За ИТН вариантът Борисов премиер също не съществува. Според формацията по-добре е на масата първо да бъдат сложени темите, около които евентуалните партньори биха се обединили, а след това да се търсят премиер и министри. „Вече сме се нагледали през последните парламенти на достатъчно червени линии, затова трябва да търсим нещата, които ни обединяват”, категорична е Павела Митова.