Сътресение предизвика позицията на ръководството на БСП да не подкрепи референдума, предложен от президента Румен Радев за готовността на страната ни за еврозоната. Пловдивската и Варненската организации се разграничиха от "Позитано" и застанаха на позицията на Радев.

Националният съвет на партията, който се е събрал днес, обаче е подкрепил решението "да не се провежда референдум, защото той е противоконституционен", съобщи пред БНТ най-младият депутат и председател на младежката организация на БСП Габриел Вълков.

"Националният съвет беше почти единодушен. Чуха се много мнения. Чу се мнението и на Пловдивската организация, и на Варненската. Вие знаете, в БСП винаги е имало демокрация. И винаги е имало различни мнения от различни организации. При една масова партия със структури в цялата страна, няма как всички да сме на едно и също мнение по всяка една тема и това е нещо нормално. На Националния съвет се проведе, може би, 3 - 4 часова дискусия по темата - и с референдума, и с позициите на БСП. Това е позицията, която взе Изпълнителното бюро на партията, заедно с коалиционния съвет на партията. Да не се провежда референдум, защото той е противоконституционен", посочи Вълков.

Депутатът подчерта, че подобен референдум ще злепостави България.

"Няма как да ни приемат сериозно в ЕС, когато всяка година си правим референдум и изменяме международни договори, които сме подписали."

"Заради това трябва да се поддържа една линия на поведение, която и ние като партия държим години наред. Още през 1995 година БСП и правителството на Жан Виденов входира документите на България за членство в Европейския съюз. След това президентът Първанов, също избран от БСП, както знаете, поддържаше едни доста балансирани международни отношения и добри отношения с Европа, за да може през 2005 година да подпише указ, с който ратифицира влизането на България в Европейския съюз. Следователно през 2007 година, след това правителството на Сергей Станишев подписа договора за присъединяване към Европейския съюз. Тоест, това е една дългосрочна политика на БСП, в която ние работим добре с Европа и то се доказва в годините."

Вълков заяви, че очаква положителен доклад за готовността на България за влизане в еврозоната.

"След излизането на доклада, аз се надявам да бъде положителен докладът, за да може да приключи тази интеграция на България в Европейския съюз и отново е в правителство, в което БСП участва, точно там идва и моментът, когато ние сме в управление - да заложим едни регулации на цените, например. Затова вкарахме този законопроект за надценките. И в момента надценките в супермаркети са прекалено високи. Трябва да се наложат такива законопроекти. Те са включени между другото и в управленската програма, която прие правителството и вътре е записано и това за надценките, защото трябва да се регулира пазарът в България, когато се влиза в Европа. Така го правят и другите държави."