В последно време еврозоната се радва на период на стабилност и сравнително добро възстановяване след период на жестоки катаклизми, поставили на карта дори бъдещето на общата европейска валута. Икономистите са доволни, че трябва да ревизират прогнозите си за растеж нагоре, а не надолу.
Оптимизмът постeпенно завладява пазара и инвеститорите се активизираха. Паричният приток се засили и през март дори беше регистриран рекорд.
Сп. “Икономист” обаче предупреждава, че еврозоната все още има дълъг път пред себе си, докато може да се говори за пълно възстановяване.
Да, еврозоната бележи растеж в 2 поредни години след рецесията в началото на 2013-а година. Но този растеж е толкова малък, че трудно може дори да се нарече така. При все резултат от малко под 1% за 2014-а предизвика голям ентусиазъм. А това само показва колко понижени са очакванията.
Истината е, че в края на миналата година БВП в еврозоната продължава да е с 2% под пика от периода преди глобалната криза през 2008-а година. За сравнение в Съединените щати има покачване с близо 9 на сто.
Освен това настоящият възход е базиран на два основни “двигателя”, които рано или късно ще изпуснат пара.
Първият е сривът в цената на петрола, който подейства като данъчно облекчение за потребители и бизнес. Покачване на цената на черното злато обаче ще върне нещата близо до изходната позиция.
Вторият е падането на курса на еврото с около 12 на сто в сравнение с миналата година. Много европейски компании получават сериозен импулс за продажбите си извън рамките на ЕС. Но еврото се стабилизира и допълнителни облаги от тази ниша не могат да се извличат.
От друга страна банките продължават да се предпазливи по отношение на кредитирането на бизнеса. А и са ограничени от строгите регулации за ликвидност, наложени от общия надзорен орган, който започна да функционира в еврозоната.
Разбира се, не трябва да се подценява и факторът “Гърция”. Засега пазарите са изолирани от напрегнатите преговори между новото гръцко правителство и европейските кредитори. Но излизане на Гърция от еврозоната не е невъзможно и сътресения определено ще има.
Разбира се, добрите новини не бива да се подминават с лека ръка. Дори и затънала икономика като италианската изплува, макар и с растеж под 1%.
В дългосрочен план обаче място за прекален оптимизъм няма. Проблеми като реална опасност от дефлация и демографска криза по отношение на работната ръка са налице.
Според МВФ потенциалът за растеж на еврозоната още преди глобалната криза се е сринал много повече в сравнение с този на други развити икономики.
И моментен възход не бива да се бърка с ренесанс.
TrafficNews.bg
Още от категорията
„ДПС - Ново начало” в Кърджали изключи Хасан Азис и други поддръжници на Доган от партията