
На официална церемония България беше приета в еврозоната. На нея присъединяването беше утвърдено чрез подписване на договор. На 8 юли страната ни беше окончателно приета в еврозоната след гласуването в Европейския парламент в Страсбург и на Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел.
"Сърдечно поздравявам българските ни приятели. За мен е чест да бъда свидетел на това историческо за вас събитие. Това е невероятно постижение за страната ви. Допускам, че е била необходима много усърдна работа, за да се стигне дотук. Желая ви успех", каза датският министър на финансите и председател на ЕКОФИН Стефани Лосе. Дания пое ротационното председателство на ЕС от 1 юли за половин година.
"За мен е привилегия да изкажа най-сърдечни поздравления към правителството. Спомням си, когато Ирландия се присъедини към еврозоната и видях първото евро. Това е много ползотворно за икономиката. Много работа беше необходима, за да се стигне до този етап. Еврото дава удобство и сигурност, това е валутата на споделените ценности. Желая успех на българската държава", посочи председателят на Еврогрупата Пасхал Донахю.
Зам.-председателят на Европейската комисия Валдас Домбровскис също поздрави страната ни.
"Еврозоната е по-силна с членството на България, страната също ще стане по-силна. Поздравявам българските власти за това, че процесът беше доведен до положителен резултат. Приемането на еврото укрепва кредитния рейтинг, насърчава инвестиции, има положително въздействие върху растежа и носи сигурност. В дългосрочен план еврото прави цените стабилни и укрепва показателите при шокови сътресения. Сега фокусът е върху процеса. България трябва да продължи с реформите - да се запази темпът им, за да се ускорят ползите от членството в еврозоната. Искам да успокоя гражданите, които се притесняват от присъединяването - имаме потвърдени данни за положителното влияние в дългосрочен план", подчерта той.
Заместник-председателят на Европейската централна банка Люис Де Гиндос посочи, че процесът по приемането е започнал през 2007 г. "Еврото дава стабилност и ползи за гражданите. Въвеждането му е и важна стъпка напред в икономическата интеграция. Присъединяването на България показва, че сме по-силни само заедно. Европа е по-силна, когато е обединена срещу нестабилните икономически фактори. Управителят на БНБ ще стане част от Управителния съвет на ЕЦБ. Приемането на единната валута бележи важна стъпка напред в икономическата и парична интеграция на ЕС в духа на единство. Еврозоната продължава да бъде привлекателен проект", заяви Де Гиндос.
Финансовият министър на България Теменужка Петкова определи деня като исторически. "Постигнахме своя стратегическа цел. Този успех е резултат от дългогодишната и упорита работа на страната ни. Преди 5 години правителството с премиер Бойко Борисов и финансов министър Владислав Горанов направи възможно влизането ни в чакалнята на еврозоната. Без тази решителна стъпка днешният успех би бил невъзможен. Членството ни в еврозоната е предпоставка за икономическа и финансова стабилност, за по-добро развитие на бизнес средата и по-добър стандарт на живот. Благодаря на всички, които бяха по пътя заедно с нас - Еврогрупата, ЕК, ЕЦБ, българското правителство, МФ и БНБ. Положихме невероятни усилия, за да стигнем до този ден. Ще направим всичко възможно, за да оправдаем доверието и да бъдем стожер на финансовата дисциплина", заяви Петкова, цитирана от Нова тв.
Хронологията на събитията
На 4 юни официално България получи положителна оценка от Европейската централна банка и от Европейската комисия относно покриването на критериите за влизане в еврозоната.
Съгласно правото на ЕС приемането на еврото е задължение на българската държава и тя е част от Икономическия и паричен съюз на ЕС с въпросното изключение, действащо, докато покрие всички критерии за членство в еврозоната.
Според публикувания Доклад за конвергенцията на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2024 г. насам България е постигнала значителен напредък по отношение на икономическата конвергенция с еврозоната. „Тази положителна оценка на конвергенцията проправя пътя на България да въведе еврото от 1 януари 2026 г. и да стане 21-вата държава членка на ЕС, която се присъединява към еврозоната. Бих искал да поздравя България за огромната ѝ отдаденост да извърши необходимите корекции“, заяви Филип Р. Лейн - член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ.
⇔ На 20 юни министрите на икономиката и финансите на страните членки от еврозоната единодушно подкрепиха изготвената от Еврогрупата препоръка България да се присъедини към еврозоната от 1-ви януари. Това съобщи министърът на финансите на Полша и ротационен председател Анджей Домански.
⇔ С одобрението на Еврогрупата на практика беше даден старт на процедурата, която трябва да се извърви до окончателното решение. То ще се вземе на 8 юли.
⇔ На 24 юни с голямо мнозинство от 46 гласа „за“ Комисията по икономически и парични въпроси – ЕКОН, на Европейския парламент прие в Брюксел доклада за готовността на България за еврозоната. Той беше внесен за разглеждане от Ева Майдел, депутат от ГЕРБ-ЕНП и главен докладчик. Това бе поредната стъпка към финалното приемане на документа от Европейския парламент.
⇔ На 26 юни лидерите на ЕС одобриха положителната оценка за приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. Това се случи в рамките на редовната среща на върха на 27-те страни членки.
⇔ Късно снощи председателят на Еврогрупата (финансовите министри на страните от еврозоната) Паскал Донахю заяви, че структурата е извършила поредна стъпка в процеса с потвърждаване на обменния курс лев-евро, който ще бъде окончателно приет по-късно днес от ЕКОФИН. Международната роля на еврото отразява икономическата сила на еврозоната, каза той, отбелязвайки, че еврозоната продължава да се разширява.
България получи два пъти "да" за еврозоната, политици и държавници с първи реакции