На официална церемония България беше приета в еврозоната. На нея присъединяването беше утвърдено чрез подписване на договор. На 8 юли страната ни беше окончателно приета в еврозоната след гласуването в Европейския парламент в Страсбург и на Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел.

"Сърдечно поздравявам българските ни приятели. За мен е чест да бъда свидетел на това историческо за вас събитие. Това е невероятно постижение за страната ви. Допускам, че е била необходима много усърдна работа, за да се стигне дотук. Желая ви успех", каза датският министър на финансите и председател на ЕКОФИН Стефани Лосе. Дания пое ротационното председателство на ЕС от 1 юли за половин година.

"За мен е привилегия да изкажа най-сърдечни поздравления към правителството. Спомням си, когато Ирландия се присъедини към еврозоната и видях първото евро. Това е много ползотворно за икономиката. Много работа беше необходима, за да се стигне до този етап. Еврото дава удобство и сигурност, това е валутата на споделените ценности. Желая успех на българската държава", посочи председателят на Еврогрупата Пасхал Донахю. 

Зам.-председателят на Европейската комисия Валдас Домбровскис също поздрави страната ни.

"Еврозоната е по-силна с членството на България, страната също ще стане по-силна. Поздравявам българските власти за това, че процесът беше доведен до положителен резултат. Приемането на еврото укрепва кредитния рейтинг, насърчава инвестиции, има положително въздействие върху растежа и носи сигурност. В дългосрочен план еврото прави цените стабилни и укрепва показателите при шокови сътресения. Сега фокусът е върху процеса. България трябва да продължи с реформите - да се запази темпът им, за да се ускорят ползите от членството в еврозоната. Искам да успокоя гражданите, които се притесняват от присъединяването - имаме потвърдени данни за положителното влияние в дългосрочен план", подчерта той. 

Заместник-председателят на Европейската централна банка Люис Де Гиндос посочи, че процесът по приемането е започнал през 2007 г. "Еврото дава стабилност и ползи за гражданите. Въвеждането му е и важна стъпка напред в икономическата интеграция. Присъединяването на България показва, че сме по-силни само заедно. Европа е по-силна, когато е обединена срещу нестабилните икономически фактори. Управителят на БНБ ще стане част от Управителния съвет на ЕЦБ. Приемането на единната валута бележи важна стъпка напред в икономическата и парична интеграция на ЕС в духа на единство. Еврозоната продължава да бъде привлекателен проект", заяви Де Гиндос.

Финансовият министър на България Теменужка Петкова определи деня като исторически. "Постигнахме своя стратегическа цел. Този успех е резултат от дългогодишната и упорита работа на страната ни. Преди 5 години правителството с премиер Бойко Борисов и финансов министър Владислав Горанов направи възможно влизането ни в чакалнята на еврозоната. Без тази решителна стъпка днешният успех би бил невъзможен. Членството ни в еврозоната е предпоставка за икономическа и финансова стабилност, за по-добро развитие на бизнес средата и по-добър стандарт на живот. Благодаря на всички, които бяха по пътя заедно с нас - Еврогрупата, ЕК, ЕЦБ, българското правителство, МФ и БНБ. Положихме невероятни усилия, за да стигнем до този ден. Ще направим всичко възможно, за да оправдаем доверието и да бъдем стожер на финансовата дисциплина", заяви Петкова, цитирана от Нова тв.

Хронологията на събитията

На 4 юни официално България получи положителна оценка от Европейската централна банка и от Европейската комисия относно покриването на критериите за влизане в еврозоната.

Съгласно правото на ЕС приемането на еврото е задължение на българската държава и тя е част от Икономическия и паричен съюз на ЕС с въпросното изключение, действащо, докато покрие всички критерии за членство в еврозоната.

Според публикувания Доклад за конвергенцията на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2024 г. насам България е постигнала значителен напредък по отношение на икономическата конвергенция с еврозоната. „Тази положителна оценка на конвергенцията проправя пътя на България да въведе еврото от 1 януари 2026 г. и да стане 21-вата държава членка на ЕС, която се присъединява към еврозоната. Бих искал да поздравя България за огромната ѝ отдаденост да извърши необходимите корекции“, заяви Филип Р. Лейн - член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ.

⇔ На 20 юни министрите на икономиката и финансите на страните членки от еврозоната единодушно подкрепиха изготвената от Еврогрупата препоръка България да се присъедини към еврозоната от 1-ви януари. Това съобщи министърът на финансите на Полша и ротационен председател Анджей Домански.

⇔ С одобрението на Еврогрупата на практика беше даден старт на процедурата, която трябва да се извърви до окончателното решение. То ще се вземе на 8 юли.

⇔ На 24 юни с голямо мнозинство от 46 гласа „за“ Комисията по икономически и парични въпроси – ЕКОН, на Европейския парламент прие в Брюксел доклада за готовността на България за еврозоната. Той беше внесен за разглеждане от Ева Майдел, депутат от ГЕРБ-ЕНП и главен докладчик. Това бе поредната стъпка към финалното приемане на документа от Европейския парламент.

⇔ На 26 юни лидерите на ЕС одобриха положителната оценка за приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. Това се случи в рамките на редовната среща на върха на 27-те страни членки.

⇔ Късно снощи председателят на Еврогрупата (финансовите министри на страните от еврозоната) Паскал Донахю заяви, че структурата е извършила поредна стъпка в процеса с потвърждаване на обменния курс лев-евро, който ще бъде окончателно приет по-късно днес от ЕКОФИН. Международната роля на еврото отразява икономическата сила на еврозоната, каза той, отбелязвайки, че еврозоната продължава да се разширява.

Европейският парламент официално каза "да" на България за еврозоната!Гласуването се проведе в Страсбург

Никола Минчев: С влизането в еврозоната България ще седне на масата, на която се вземат най-важните решенияЩе се чува повече нашият глас, категоричен е евродепутатът

Екатерина Захариева: ЕП ни каза силно "да", България е стабилнаСпоред нея е важно да се наблюдават и цените, защото се виждат опити за нелоялни практики

ПП: Промяната се случи, ЕП току-що приветства България с "Добре дошли в еврозоната"Решението беше подкрепено от 531 евродепутати, 69 гласуваха с "против", а 79 се въздържаха

България пише историята си! Приемаме еврото като валута официално от 1 януари 2026 г.Страната ни получи два пъти "да"

България получи два пъти "да" за еврозоната, политици и държавници с първи реакции