"Политическият елит от 90-те години беше малко по-интелектуален и малко по-културен. Сегашните са нещо наистина невъобразимо. Никога не съм си представял, че може да се стигне до такива сцени в българския парламент, каквито наблюдавам сега".

Това коментира пред БНР Едвин Сугарев - български поет, общественик, политик, едно от лицата на СДС в началото на демократичните промени, активист на "Екогласност".

"Наложи се като модел на поведение благодарение на една формула, лансирана от Бойко Борисов, с всички нейни последствия - "Аз съм прост и вие сте прости, затова се разбираме". Той влезе в кожата на самия Тодор Живков, на неговата народнящина, на неговите просташки изцепки. Българският народ се оказва, че обича такива хора, за съжаление. Липсва политическата култура в тази нация и това е горчивата истина, която трябва да преглътнем, а и трябва да направим нещо, за да наваксаме това изоставане", каза със съжаление той.

Когато Борисов се появи на политическата сцена, СДС вече беше в безнадежден упадък, припомни Сугарев. По думите му цялата демократична общност се е опитвала да се съпротивлява, но не е имала друга опция. Самият той призна, че е имало момент, в който е поддържал Борисов, но другата възможност била да дойде на власт БСП. Реших, че Борисов е по-малкото зло, обясни политикът.

Утре се навършват 35 години от учредяването на СДС. За началото на промените Едвин Сугарев си спомня:

"Единственото, което искахме, е да имаме нормална държава. В това бяха насочени всички наши усилия. Не си представяхме в началото, че така ще завършат нещата".

На първия демократичен митинг ясно видяхме, че имаме твърде много поддръжници и че нямаме никакъв друг избор, освен да се превърнем в политици и да поведем тези хора нанякъде, допълни той и продължи:

"От начало нещата бяха ясни - имаше комунисти, имаше и хора от някогашните неформални групи, и хора, които искаха да променят живота си, хора, на които това противопоставяне беше ясно и чисто. Нямаше мърляви неща, както ги има сега. Малко по малко обаче се оказа, че всеки си е представял бъдещето по различен начин. Малко по малко когато тези различия се появиха на повърхността, започнаха и конфликтите, търканията, претенциите - кой е по-важен, кой има по-голяма партия, кой трябва да води дружината. Те продължаваха и продължаваха, докато накрая се стигна до разпадането на СДС".

Едвин Сугарев отрече СДС да е било създадено като инженерен проект. То не беше създадено като цялостен проект, то беше разпиляно, изтъкна той и допълни:

"То стана коалиция между различни формации. Към някои от тях отношението на БКП беше по-меко и свързано с повече разбиране. Част от тях бяха и лансирани по-публично. Други обаче не бяха толкова обичани".

Според него непрекъснато се повтарят сюжети от 90-те години. Във всеки момент, когато се появи възможност страната да се управлява по демократичен път, винаги се явява по някой герой, който разваля всичко и съсипва цялата тази перспектива, обясни той и даде пример с кабинета на Симеон Сакскобургготски.

"Така беше с правителството на Иван Костов - направи се всичко възможно да бъде осуетено неговото повторно идване на власт. Така беше и сега с правителството на ПП-ДБ - абсолютно същото".

Грешки сме правили много, не само грешки, а грехове, призна Сугарев, като уточни: "Имаше търпимост към корупционните скандали. Основните корупционни енергии идваха от наши хора".

Демократичните сили в България винаги са били в малцинство, така е и сега, изказа мнението си той.