По думите на Дончев с поредицата от избори сме на ръба да изгубим смисъла на политиката, който е да произвежда резултати, които са желани, в полза на общественото развитие. Политиката не е технология на перманентния скандал, а в последните две години смисълът стана "кой на кого по-хубаво ще се скара", смята той.

На въпрос на какви компромиси са готови от ГЕРБ за да има кабинет, Томислав Дончев отговори "на всичко до линията на самосъхранението". Според него опциите са три - първата е партията, събрала най-много подкрепа, да състави политически кабинет, евентуално с подкрепата на друга партия. Вторият вариант е правителство на малцинството, а третият - моделът на кабинета "Габровски".

"След месец и няколко дни ще мога да коментирам кой от трите варианта е най-възможен".

Който и да е коалиционен формат в следващия парламент ще е невъзможен или труден, коментира политикът.

"Изчезна търсенето на сътрудничеството, а то е най-естественото. Всяка политическа сила представлява част от българското общество. Може би има нюанси в целите, в принципите, но какво по-естествено от това да се опитаме да са представени в управлението максимално широк кръг граждани?"

Дончев не отговори на въпроса дали ГЕРБ биха подкрепили правителство на малцинството на ПП-ДБ и попита с какво ситуацията през април 2023 ще е по-различна от есента на 2022 г.

Въпросът за съдебната реформа е важен за политиците и партньорите за българските граждани, заяви Томислав Дончев. Коментира обаче, че текстът, предложен от служебното правителство не е единственото, което би изчерпало темата.

Дончев заяви, че не е присъствал на всички срещи на Бойко Борисов в американското посолство във връзка със санкциите по "Магнитски".

"Магнитски" освен типичния наратив на всяка партия, е сигнал, който ние като общество и като политици не съм убеден, че сме разчели още. Едно е абсолютно сигурно - това е пряка илюстрация, че в България като общество, като държавни институции, нямаме капацитета да се справяме с проблемите си сами".