Почетният председател на ДПС Ахмед Доган предложи на членовете и симпатизантите на партията Движението да има двама съпредседатели – Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. 

„Д-р Джевдет Чакъров да носи отговорност предимно за традиционните ни райони, за добросъседските ни взаимоотношения с Република Турция и с либералните формации, защото той в продължение на 14 години девет последователни мандата беше член на Бюрото и вицепрезидент на Либералния Интернационал”, обяснява той.

„Делян Пеевски е представител на новото поколение технократи в политиката, които имат, като че ли, вроден инстинкт за прагматично решаване на проблемите на хората и на държавата. За кратко време той се очерта като парламентарист и ще бъде позитивно да продължава да се утвърждава в това направление. Визирам партийния му ангажимент да се фокусира предимно в разширяване на електоралното присъствие на ДПС”, заявява Доган.

Почетният председател на партията посочва, че ДПС е напът да се превърне в „корпоративна, платена, партийна организация”. „Политика без финансиране не се прави, но има една критична граница, преминаването на която ни превръща в друго политическо качество. Защото интересите на „пазарната демокрация” „изяждат” традиционните ценности на демокрацията. За съжаление, това е характерно за всички политически сили”, пояснява Доган.

Отчитайки променящия се свят и предизвикателствата заради динамиката на геополитическия контекст, почетният председател на ДПС коментира, че от изключителна важност е как и доколко партийно-административните структури на различните партии решават проблемите на хората. „Ако живата връзка между партийните структури и активните граждани е на „самотек”, това е много сериозен политически синдром за дефектиране и за необходимост от промяна и обновяване”, категоричен е той.

Именно заради това в спешен порядък Доган предлага стабилизиране на организацията в традиционните райони на ДПС и разширяване на партийното строителство в нетрадиционните райони. Съпредседателството между Делян Пеевски и Джевдет Чакъров определя като „формула за намиране на решение за бъдещото развитие на ДПС” и като „ключ за намиране на „изход”.