
Доверието в институциите в България е изключително крехко. Стимулираме ли гражданското общество да продължава по този начин да дава сигнали, когато гражданите не виждат резултат от тях. Или напротив - ще настъпи по-голямо отчуждение от институциите и вече няма да има стимул някой да подава сигнали и ще стигнем до гражданска енергия в извън институционален стил - протестите. Протестът в Телиш е много сходен с онзи, който беше след насилието на Дебора. Това обясни политологът Теодора Йовчева тази вечер в "Панорама".
"Да, става дума за корупция. И пътищата ни са лоши. Това е безспорно. Обаче става дума и за това, че ние, българските граждани, оставихме политическия живот в 5-годишно безвремие, което доведе до пълен разпад на нещата. Пътищата се разпаднаха", обясни на свой ред експертът по комуникации Диана Дамянова.
"Чиновниците, които бяха командировани за няколко месеца да управляват държавата, нямат изградено в себе си чувството за дълг. Това са посочвани хора и в този смисъл, без да ги виня персонално, смятам, че в тези 5 г. се стигна до това пътищата ни да се разпаднат още повече. Истината е, че България е бедна държава и трудно събира парите за това. По времето на Борисов те бяха политически акцент, който аз доста съм обругавала, а България страда от това. Но основният проблем е законът", заяви Дамянова.
Според нея депутатите, вместо да се отдадат на великденска ваканция, трябва да вземат прости решения. "Има ли проблем, те създават нова бюрокрация. Ако Росен Желязков е на мястото си, той трябва веднага да закрие агенцията "Безопасност на движението по пътищата", която се занимава с много неща, като да издава рекламни брошури", добави Дамянова.
"Истината е, че България не успя да изгради гражданско обществео, не успя да контролира институциите си, имаме парламент, който е негоден, поредният негоден. Отказът на българските граждани да участват в изборите е една от причините в българската политика да избликват такива хора", заяви тя.
Вотът на недоверието и това дали той има отношение към приемането ни в еврозоната бяха друга тема, която гостите в "Панорама" обсъдиха.
"Проблемите се замитат под килима, но те могат да бъдат решени от мнозинството в крайна сметка. Опозицията може да ги постави на дневен ред, но възможността да се приеме даден закон е отговорност на мнозинството. Вотът на недоверие сякаш все повече започва да се обезмисля в настоящия парламент, в който "Възраждане" обясниха, че ще внасят непрекъснато вот на недоверие. Това е несериозно - все пак е най-силният инструмент на опозицията", каза политологът Йовчева.
"Вотовете на недоверие в България имат геополитическа закваска и те не целят да решат проблеми, а да отблъснат България от евентуалното ни влизане в еврозоната", заяви на свой ред Дамянова.
Политологът Йовчева обясни, че има тенденция младите хора днес да проявяват повече гражданска активност - от тях тръгват големите протести.
Те са бъдещето и надеждата, допълни Дамянова.
Още от категорията

Росен Желязков: Отношенията между България и Турция са гаранция за опазването на външните европейски граници

