Единодушно парламентът прие на първо четене временен закон за бюджета. 207 народни представители гласуваха "за" проекта на правителството, с което се определя събирането на приходи и харченето на разходи до приемането на държавен бюджет за тази година.
Финансовият министър предупреди, че това не е записано в Конституцията и е кризисна мярка.
"В законопроекта се предлага правна рамка, която от една страна да осигури безпроблемното финансиране на държавата и общините, а от друга да се гарантират правата и изплащане на възнаграждения, пенсии и социални помощи", коментира Людмила Петкова.
Депутатите обещаха, че ще направят промени между първо и второ четене.
"Да се въведат ограничения - Министерският съвет за какво може да харчи средства и до каква стойност, така че да се подсигурим, че всички тези политики ще бъдат продължени и ясно обезпечени от една страна, от друга страна, че МС не може да харчи средства по свое усмотрение за каквото си реши", настоя Асен Василев от ПП-ДБ.
Законопроектът не може да действа повече от три месеца
"Няма как да очаквате от нас да подписваме празни чекове. Такава политика не е добра за нито едно НС, така че ние ще предложим по отношение на допълнителните разходи да са обвързани с решение на Народното събрание", заяви Мартин Димитров от ПП-ДБ.
След като приеха действието на миналогодишния бюджет с 207 гласа ''за'', дойде и критиката защо отпадна разглеждането на нова финансова рамка.
"Правосъдието и бюджетът на България да са заложник на политическите игри на ГЕРБ е недопустимо", каза съпредседателят на ПП-ДБ.
Ако няма редовно правителство и депутатите не приемат редовен бюджет през март - отново ще трябва да се съберат и гласуват ново удължаване на закона на настоящата рамка.
Още от категорията
Правната комисия обедини трите законопроекта за блокиране на избора на главен прокурор