ООН няма алтернатива в развитието на международното право и на многостранното сътрудничество. А в условията на пандемия светът повече от всякога се нуждае от световната организация като морален лидер“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в изказването си по време на Общия дебат на 75-ата сесия на Общото събрание на ООН, който се провежда онлайн заради пандемията от COVID-19. Темата на дебата тази година е: „Бъдещето, което искаме и ООН, от която се нуждаем: потвърждаване на колективния ни ангажимент към мултилатерализма - противопоставяне на COVID-19 чрез ефективни многостранни действия“.
Пред световните лидери премиерът Борисов изтъкна, че като държава членка на Европейския съюз България ще се бори за силна Организация на обединените нации, считайки я за свой основен партньор и за солидна основа на многостранния ред, основан на правила. В този контекст министър-председателят посочи, че през настоящата 2020 г. България отбелязва 65 години от приемането ѝ в Организацията на обединените нации. „Като член на ООН и на ЕС страната ни с готовност поема своите отговорности. Активно подкрепяме водещата роля на ООН в многостранното сътрудничество за справяне с пандемията в глобален мащаб“, заяви премиерът Борисов.
В изказването си министър-председателят подчерта, че коронавирусът е завладял дневния ред на всички институции в света и е преобърнал живота на хората. Една от инициативите, в които се включи България като част от мерките в подкрепа на трети страни за справяне със заразата, е пакетът „Екип Европа“ на Европейския съюз. По тази линия България пренасочи малко над един милион евро свои средства за спешна хуманитарна помощ, здравеопазване и подпомагане на социално-икономическото развитие в региона на Западните Балкани, страните от Източното партньорство, Сирия, Ирак, Йемен, Афганистан, изброи Борисов. По думите му за възстановяване на негативните последици от пандемията в региона на Западните Балкани е особено важно да се използват ефективно създадените механизми за сътрудничество като Берлинския процес, чийто съвместен председател тази година е България заедно с Република Северна Македония.
Във фокуса на изказването на министър-председателя Борисов в Общия дебат бяха още операциите на ООН по поддържането на мира, които са ярък знак за международното сътрудничеството и солидарност.
„Глобалната пандемия е заплаха и за своевременното изпълнение на Дневния ред 2030 на ООН. България заедно с останалите държави членки на ЕС е изцяло ангажирана в изпълнението на 17-те цели за устойчиво развитие през Десетилетието на действието“, каза още премиерът Борисов. По думите му излизането от сегашната криза не означава връщане към предишния начин на живот, а е необходимо да се стъпи върху нова парадигма чрез изпълнението на дългосрочни икономически мерки. „Така светът ще бъде подготвен срещу бъдещи системни шокове“, подчерта Борисов.
В рамките на 75-ата сесия на Общото събрание на ООН в понеделник, 28 септември, България ще се присъедини към инициативата „Лидерски ангажимент към природата“. Нейни автори са държави от всички континенти. Ангажиментът цели да демонстрира политическата воля на държавните и правителствените ръководители за опазване на биологичното разнообразие и за предприемане на конкретни действия за промяна, целящи опазването на природата, климата и хората. Инициативата е в подкрепа на предстоящата Среща на високо равнище по биологичното разнообразие на 30 септември 2020 г., където страната ни също ще бъде представена.
Още от категорията
Опитите за редовен кабинет: ГЕРБ не са канили отново ДБ, срещали са се обаче с АПС