Няма желаещи за съдии във Висшия съдебен съвет и за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Професионалисти отказвали на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, за да не си цапат имената, а процедурата за попълване на ВСС е вече задвижена.

Основните цели на ГЕРБ в това правителство са еврозоната и бюджетът. Месеци наред слушахме колко важни са регулаторите. Ако искат да има нови регулатори, ще има процедурни правила и залата ще се произнесе за тях. Ако не са важни, просто няма да влязат в дневния ред и ще си останат същите. Но има такива с умрели членове. Щом от ПП-ДБ не искат да бързаме, няма да бързаме, каза още Борисов.

Той отбеляза, че в дневния ред за работата на НС в сряда има само две точки, които касаят хората - за вейповете и тютюневите изделия. Всичко останало било битка и предизборна кампания. "Дано в родословното дърво на Иван Иванов (председателят на КЕВР - бел.ред..) има столетници, защото сигурно още 20 години ще изкара на този пост. Не знам с кое бързаме, става дума за нещо, което 2-3 години говорим, че са изтекли сроковете. Ние в момента нямаме нито омбудсман, нито зам.-омбудсман. Не могат да си платят заплатите, един секретар подписва там. Толкова трудно се съгласихме на това управление, че съм длъжен да маневрирам. Може доста успешно да се справим през следващите месеци", допълни Борисов.

"Който не целува попа по ръката, целува кръста", каза лидерът на ГЕРБ във връзка с отказа на ПП-ДБ да подкрепят ГЕРБ. 

На въпрос защо управляващото мнозинство не предлага приемането на процедурните правила за избор на новата Комисия за противодействие на корупцията, Борисов отговори: " В момента няма нито подготвени, нито желаещи хора. Аз за Висшия съдебен съвет водя разговори с много сериозни личности, те категорично ми отказват, защото в тази помия не искат да се натикат, която е в момента. Не искат да си цапат имената". 

От своя страна депутатът от ГЕРБ-СДС Рая Назарян уточни, че за всяка процедура има установени правила и срокове. "Съставите на регулаторите трябва да се попълнят, за да падне напрежението и тази истерия да спре. Има установени правила за провеждане на процедурите за номинации, упоменати в Правилника на НС. 28-дневен е срокът за подаване на кандидатурите за омбудсман, а за тези за конституционни съдии - 14-дневен. След това се разглеждат съпътстващите документи, а после се провеждат изслушвания. Но това се случва, ако процедурите са минали в пленарна зала. Много сме закъснели с обновяването на съставите с изтекли мандати. Трябва да бъдат избрани повече от 18 органа с над 90 членове", обясни тя.