В СДВР са знаели за записите с издевателствата на полицаи над протестиращи от 10 юли още от 17 юли. Всичко е било известно на тогавашното ръководство на МВР. Това обяви от трубината на парламента Бойко Рашков, когото депутатите изслушват във връзка с кървавите събития от протестите през миналото лято.
"СДВР се е самопроверила и е наказала 4-ма полицаи със забрана за издигане за 2 г. и порицание. Проверките са били повърхностни. Няма информация в МВР те да са обвиняеми. В такъв случай министърът се уведомява", каза Рашков. Според него един от полицаите е заслужил доверието на главния прокурор, защото сега работил при него в Бюрото по защита. Случаят с насилието тогава е изпратен във Вътрешна сигурност към МВР, след което е предаден на районната прокуратура заедно със записа от камерата зад колоните на Министерския съвет. Прокуратурата е прекратила преписката, каза Рашков. Прокурорката, която го е направила, сега е избрана за делегиран прокурор на Европейската прокуратура. Бойко Рашков вече е създал работна група в МВР, която да проверява полицейското насилие по преме на протестите, за да се установят всички участници с униформи, които са превишили правата си.
"Ние сме решили да довършим докрай тази проверка и затова вчера (16 август) с моя заповед е сформирана група за проверка с участници от различни дирекции - по вътрешна сигурност, инспекторат и други. Нужно е и да преосмислим наказанията, които са наложени, защото не е съобразена тежестта на извършеното деяние с онова, което предвижда законът за МВР във връзка с дисциплинарните наказания. Прокуратурата е мълчала досега и е останала повече от година е останала длъжник на българското общество, обяви министърът на вътрешните работи.
"Не са установени всички, участвали в побоя служители и това го видяхме всички. Полицаите, участвали в побоя, не са четирима, а три пъти повече. До момента те не са установени. Проверките са правени повърхностно. Възникват и съмнения за обективността за вида и тежестта на наказанията – порицание. Единият, наказан с по-тежко наказание, е обжалвал пред Административния съд – представяте ли си каква наглост?, заяви министърът от парламентарната трибуна.
Настоящ европейски делегиран прокурор е прекратил преписка и не е установил наличие на полицейско насилие в кадрите от случилото се на 10 юли 2020 г. зад колоните на Министерския съвет. Рашков обясни, че след проверка на "Вътрешна сигурност", която е на пряко подчинение на министъра на вътрешните работи, резултатите и материалите са били изпратени на прокуратурата, която е прекратила производството и не е установила наличие на полицейско насилие.
Още от категорията
Окончателно: Депутатите приеха специален закон за държавната хазна, удължават Бюджет 2024