Премиерът Бойко Борисов и министърът на енергетиката Теменужка Петкова инспектираха строежът на новата газова връзка с Гърция. Той се срещна с представители на гръцката фирма „Авакс”, която изгражда трасето.
Скоро се очаква тръбите да влязат под язовир Студен Кладенец и Марица, където ще бъдат на 1600 метра дълбочина. Гръцкият представител каза, че в южната ни съседка също се строи, като там е по-лесен участъка, тъй като е равнинен.
„Разбрали сме с колегата Мицотакис, когато двете тръби се срещнат на границата, да се видим там”, каза Борисов. Той препоръча да се пазят работниците от вируса, за да не се налага работата да спре. От фирмата обясниха, че досега са направени 1200 теста и постоянно се следят работниците, за да няма масово заразяване и работата да върви.
„Очакваме се 1 месец азерски газ, така мечтата за пълна диверсификация ще я има”, каза още Борисов.
„Това, което трябваше да направим, сме го направили, така че да няма и ден забавяне на този изключително важен геостратегически проект – от Александруполис до нашата част, ние имаме 20% там, за да може и от Юг на Север да потече различен от досегашния газ - 100% диверсификация“, посочи министър-председателят. До момента по проекта доставеното количество линейни тръби е 159 км. Заварените тръби са близо 72 км, а общо положените и засипаните по изграждащото се трасе са над 11 км. За изпълнението на строителните дейности на интерконектора работят общо 440 души. Газопроводът IGB ще се свърже с гръцката национална газопреносна система и Трансадриатическия газопровод TAP в района на гр. Комотини (Гърция) и с българската национална газопреносна система в района на гр. Стара Загора.
Стартът на изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България беше даден на 22 май 2019 г. лично от премиерите на двете страни. Интерконекторът е един от седемте приоритетните проекти за сигурност и конкурентоспособност на енергийния пазар в Европейския съюз. Той е изключително важен и от гледна точка на осигуряване на диверсификация на източниците и доставките на газ за България и региона на Югоизточна Европа. Междусистемната газова връзка ще доведе до реално разнообразяване на източниците на природен газ – чрез него ще получаваме азербайджански природен газ от Трансадриатическия газопровод, освен това през интерконектора България ще може да получава доставки и през терминала на Александруполис за втечнен природен газ от САЩ, Катар, Алжир, Израел, Египет и други. Газовата връзка между България и Гърция е с обща дължина 182 км., от които 150 км. са на българска територия. Тя започва от Комотини, Гърция и се свързва с българската газопреносна система на Стара Загора. Техническият ѝ капацитет е от 3 до 5 млрд. куб. м. годишно. Общата стойност на проекта е 220 млн. евро.