Бившият шеф на Европейската централна банка Марио Драги положи днес клетва като министър-председател на Италия. Това стана пред президента Серджо Матарела. Новото правителство включва депутати от целия политически спектър, както и технократи на ключови постове като финансовото министерство и новосъздаденото министерство на екологичния преход.

Луиджи Ди Майо, лидер на Движение 5 звезди, остава външен министър, а Джанкарло Джорджети, високопоставена фигура от партия Лига на Матео Салвини, ще бъде министър на промишлеността. Андреа Орландо от левоцентристката Демократическа партия ще бъде министър на труда.

Някои ключови постове обаче отиват при технократи като Даниеле Франко, генерален директор на италианската централна банка, който беше предложен за министър на икономиката, и Роберто Чинголани, физик и експерт по информационни технологии, на когото беше дадена новата роля на министър на екологията и екологичния преход. Бившата шефка на Конституционния съд Марта Картабия, която също е технократ, ще оглави министерството на правосъдието.

Като цяло обаче редица министри от подалото оставка правителство на Джузепе Конте запазват постовете си и в този състав на кабинета. Освен Ди Майо, там са и министърът на вътрешните работи Лучана Ламорджезе и на здравеопазването Роберто Сперанца. Дарио Франческини, министърът на културата, също остава на поста, но с леко променени функции, а Лоренцо Гуерини запазва креслото си като министър на отбраната.

Трима видни представители на партията на Силвио Берлускони Форца Италия също влизат в правителството. Ренато Брунета ще отговаря за въпросите, свързани с държавните служби, Мара Карфаня ще отговаря по въпросите на териториалната интеграция и италианския Юг, Мария Стела Джелмини ще отговаря за регионалните въпроси.

Общо в представеното от Драги правителство има 23 министри, от които осем са жени. От всички министри осем са технократи.

Единствената парламентарно представена партия, която не подкрепи Драги, е крайнодясната партия Италиански братя на Джорджа Мелони.

Драги трябва да планира възстановяването на Италия от пандемията и незабавно да състави планове как да похарчи над 200-те милиарда евро европейски средства за възстановяване на изпадналата в рецесия икономика. Ако успее, Драги вероятно ще укрепи цялата еврозона, която отдавна е разтревожена от дългогодишните икономически проблеми на Италия.