Изпълняваме всички критерии за приемане в еврозоната и няма никаква причина дефицитът в бюджета да мине минимума от 3% от БВП. Това каза пред БТВ депутатът от ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев.

Критерият за инфлацията го изпълняваме, дори през февруари, когато излезе януарската инфлация, няма да има нужда да се вади държава от ЕС от сметките – ще изпълним критерия и без такова изключване, каза Василев.

Дефицитите и разходите в бюджета се правят година за година, обясни той. И даде пример за бюджетите от 2020 г. досега – винаги, дори когато в проектбюджетите се залагало над 3% дефицит, накрая се оказвало, че той се е побирал в рамките на 3%. "Проектите винаги са били с по-голям дефицит, но винаги сме се побирали в трите процента и това не е някаква магия", каза Василев.

„Дори увеличените пенсии сега се покриват напълно от увеличените вноски в НОИ. Това, което не се побира в сметките е най-вече ударното увеличение с 55% на някои заплати", каза още Василев.

Всеки януари последните 4 години имаше излишъци в бюджета т.е. сметките, които показват, че сега излизаме на дефицит, са грешни, няма причина за това. Финансовото министерство трябва да даде много ясно обяснение защо според него ще излезем на дефицит. Бюлетинът ще излезе на 31-о число и тогава ще видим това, каза той.

"Ако не поискахме конвергентен доклад за влизане в еврозоната, това ще е изключително пагубно за българския бизнес и българските граждани", предупреди Василев. И каза, че валутният борд, който дава сигурност, може да бъде отменен със 121 гласа. "Като знаем какви парламенти имаме, това създава несигурност. Ако сме в еврозоната, няма как да се организира нещо тип 1996-1997 година", заяви бившият финансов министър.

Всеки януари през последните четири години, при куп кризи и то геополитически – Ковид и Украйна, сме на излишък. Януари 2021 година – 400 млн. лева, януари 2022 година – 940 млн. лева, януари 2023 година – 470 млн. лева, януари 2024 година – 400 млн. лева. Как така сега януари ще сме на дефицит, след като дори има вдигане на данъци (ресторантьорите и хляба им се връща ДДС)? Нека финансовото министерство обясни защо очаква дефицит, призова Василев. Значи има някакъв извънреден разход, какъв е той, попита бившият финансов министър.