"Направихме инсталация на Ларгото, която показва какво се случва с Бюджет 2026. Той е една прасе касичка. Ще вземат по 600 лева от нас, за да напълнят прасе касичката". Това каза лидерът на "Продължаваме промяната" и бивш финансов министър Асен Василев.
Освен това младежката организирация на ПП имала подписка срещу увеличението. То е за осигуровките на пенсиите. Още по 200 лева ще се вземат от данък дивидент. Според Василев нямало нужда от вдигане на осигуровките.
"Никой от ГЕРБ не защити бюджета на комисия. Аз ги разбирам, те са като данъчни, които събират бюджета за тези, които го харесват", каза Василев. Спря се на изказване на Йордан Цонев, което тълкува като увеличение на данъците догодина.
"Правителството никога не е взело повече от 40% от производството", каза Василев за обвиненията към него, че той е виновен за финансовата ситуация в страната. Сега били 42,6%, а догодина щели да са 46%.
"Има поне 3 алтернативи на бюджета - представени от ПП, от работодателите и от Института по пазарна икономика", каза Василев. Посочи, че в неговите бюджети нямало пари за касичките на властта. 2 млрд. лева били заложени за 8 км от околовръстното, а имало магистрала под океана, построена за 50 млн. на километър.
"Бойко Борисов е прав, увеличението на пенсиите бе млрд. лева. 500 милиона е за минималната работна заплата, още 500 за отбрана. Това са 2 милиарда, а тази година са 8. Дори половината не е от автоматични увеличения", допълни Василев, цитиран от БТВ.
"16 милиарда евро са увеличенията на разходите. За пенсии са 2 млрд. лева, за минимална работна заплата - 1 млрд. лева", каза Василев.
Още от категорията
Виж всички
Борисов предлага 120 лв. коледни надбавки за пенсионерите