38% от българите или малко над 2 милиона декларират, че със сигурност ще гласуват на предстоящия евровот на 26-и май.

31% са по-колебливи, заявявайки, че по-скоро ще гласуват. Най-ниско участие се наблюдава сред най-младата възрастова група (18-29 г.), като само една четвърт от тях със сигурност ще пуснат бюлетина. Това сочат данните от национално проучване на изследователски център "Тренд".

Повече от половината българи (56%) твърдят, че предстоящите избори за Европейски парламент са важни, за 16% са изключително важни, а 40% ги определят по-скоро като важни. За 13 на сто обаче изобщо не са важни.

Данните от изследването показват, че 43% от избирателите твърдо са решилите за кого ще гласуват, докато 30% все още не са.

Оказва се, че привържениците на ГЕРБ и БСП са най-силно убедени във вота си в сравнение със симпатизантите на другите формации.

Изследването обаче сочи паритет между двете големи партии, но все пак с минимална преднина за Столетницата.

Ако сега са изборите – за левицата биха гласували 31,3 на сто, докато за ГЕРБ глас биха пуснали 30,5%.

От "Тренд" коментират, че скандалите около апартаментите на властта в последните няколко седмици са нанесли видима имиджова щета върху управляващите.

В сравнителен план през април ГЕРБ губи 3% от своята подкрепа сред гласуващите спрямо март, докато БСП успява да задържи нивата си и дори минимално да покачи своите привърженици.

Твърдо на трета позиция остава ДПС с 12,7% от гласуващите.

Данните още сочат, че най-голям дял от електората на Обединените патриоти се ориентират към ВМРО. 5,5% от гласуващите биха предпочели тяхната листа, което ги доближава силно до бариерата за представителство в ЕП, която е 5,88%.

Демократична България също запазват шансове за представителство, но при тях не се отчита тенденция на ръст в подкрепата.

Сред останалите партии и коалиции не се наблюдава съществена динамика спрямо проучването ни през март, а разпределението сред гласуващите е следното: Воля (3,6%), "Атака" (2%), "Възраждане" (1,6%), НФСБ (1,3%) и Коалиция за България (АБВ) с 1,3%.

4,5% от всички гласуващи пък заявяват, че ще отбележат опцията: "Не подкрепям никого".

От "Тренд" коментират, че проучването им отразява моментната картина на обществените нагласи и не са прогноза за изборния резултат.