Центъра за временно настаняване в Бившата белодробна болница ще приема бежанци от Украйна до края на войната. Такава позиция застъпиха кмета на Пловдив Здравко Димитров и зам.-кмета Георги Титюков.
Изказването дойде, след като в публичното пространство бе изнесена информация, че Здравко Димитров официално е предложил на Общински съвет от 1 януари 2023 г. сградата да бъде отнета от фондация "Юкрейн съпорт енд реновейшън", която я стопанисва в момента от името и в полза на украинските бежанци, и да бъде предоставена за изграждането на частна многопрофилна болница. Това ще стане чрез учредяване на10 години безвъзмездно право на ползване върху имоти – частна общинска собственост в двора на имота, т.е. сградата на Втори дом, както и безвъзмездно право на строеж за изграждане на Здравен комплекс за срок от 30 години.
"Предложението е да си остане общинска болница. Бежанците остават, ние бяхме първите, които ги приехме", посочи Димитров на пресконференция днес.
Той потвърди, че ще бъде учредено безвъзмездно право на строеж за 30 години и ще бъде предоставен на "Света Каридад", но сградата на Белодробна болница ще стане хоспис.
"Липсва хоспис на Пловдив. Никой не знае кога ще свърши войната, нека да си проектират хората. Има възможност по европроекти", посочи Димитров.
На въпрос защо такава точка за оставяне на бежанците до края на войната не е заложена изрично в документите, Титюков коментира, че явно има пропуск, но ще бъде коригиран.
"Разбира се, че ще останат бежанците, категорично това ще бъде записано. . Допуснали са грешка колегите от Община собственост, които са го готвили. В понеделник на оперативка беше изговорено да има такава точка - че това може да се случи едва след като приключи войната в Украйна и хората по живо, по здраво, се приберат по домовете си. Имайте предвид, че това наистина е един добър пример, бяла лястовица", посочи Титюков и напомни, че хората там наистина се интегрират и си стъпват на краката.
Припомняме, че вчера Манол Пейков изнесе информация, че теренът и сградата ще бъдат дадени за нова болница. Днес на брифинг бе уточнено, че след 30 години сградата остава собственост на община Пловдив.
Към момента във "Втори дом" /бившата белодробна болница/ живеят около 150 бежанци, от които над 60 са деца.
"Преди да бъде предоставена за подслоняване на украинските бежанци през март тази година, сградата (четири етажа, 5000 м2) беше напълно изоставена в продължение на 7 (седем) години (от 2015-а насам). Само за три месеца и половина украинските бежанци – които й посветиха стотици часове труд – успяха, с помощта на десетки дарители, да я превърнат в много повече от просто едно годно за живот място. Освен че ремонтираха покрива и канализацията, те снабдиха помещенията с нови мебели и електроуреди (легла, дивани, столове, печки, перални, сушилни и прочее), баните – с нови мивки, тоалетни и душове. Всички стаи бяха измазани и боядисани, а дограмата – сменена с чисто нов стъклопакет. В резултат на всичко това, днес вътрешността на сградата е променена до неузнаваемост. Нека съдействате за оказване на натиск по всички възможни законови начини над Общински съвет и Кмета на Община Пловдив да се откажат (поне временно) от "инвестиционните намерения" и да проявят нужната съпричастност, като удължат престоя на украинските бежанци до края на 2023-а година – или колкото е нужно, поне до края на проклетата война", написа вчера Манол Пейков.
Днес и областният управител Ангел Стоев застъпи позиция срещу инвестиционното намерение. Насрочен е и протест срещу решението за отдаване на право на ползване и право на строеж.
Ангел Стоев се обяви в защита на украинските бежанци и техния „Втори дом".