Десетки дами от цяла България се обединяват в красиво мото шествие в подкрепа на международната здравна кампания за борба с рака на гърдата. Инициативата ще се проведе на 17 октомври и е посветена на превенцията и лечението на това заболяване.

Мотористките организират поредица от събития в Пловдив и Асеновград, в които ще информират за важността на ранния скрининг, профилактика на заболяването и поддържане на добро емоционално здраве.

В 11 часа участничките ще се съберат пред спортна зала „Колодрум Пловдив“. Там представителки на събитието ще проведат разяснителен форум относно причините, превенцията и лечението на заболяването. Ще бъдат разпространени информационни материали, апелиращи към това повече дами да се подложат на профилактичен преглед, който е най-ефективно средство за ранно откриване и лечение на заболяването. Гостите ще имат възможност да подпомогнат с дарение целите и дейностите на Фондация „Една от 8“.

Придружавани от „Пловдив райдърс“, момичетата ще направят атрактивно шествие по основните булеварди на града, носейки отличителните знаци на кампанията.

Програмата ще продължи с гостуване на мото клуб „Торнадо“ в Асеновград. Чрез един по-нетрадиционен начин и с достигане на различни обществени среди, сдружение „Жените Мотористи ЕМпауърд България“ цели да даде своя принос за ранното откриване на рака на гърдата.

Събитието се инициира и организира от Сдружение „Жените Мотористи ЕМпауърд България“. Реализира се в подкрепа на фондация „Една от 8“ и със съдействието на мотористите-домакини от PLD Riders и MC TORNADO Асеновград.

Ракът на гърдата е най-често срещаният рак при жените по целия свят. Това е и основната причина за смърт от рак сред жените в световен мащаб. Въпреки високите нива на заболеваемост, в западните страни 89% от жените, диагностицирани с рак на гърдата, са все още живи пет години след диагнозата си, което се дължи на откриване и лечение.

Великобритания и САЩ са с едни от най-високите нива на регистрирани случаи на рак на гърдата.

Във Великобритания около 55 000 души биват диагностицирани с рак на гърдата всяка година. Около 400 от тях са мъже.

Броят на заболелите жени в България е над 46 000, а всяка година регистърът се допълва с 3800 нови случая. Близо една пета от всички починали от рак жени у нас са станали жертва именно на това заболяване. Над половината жени с рак на гърдата у нас не знаят за заболяването си.

Официалната статистика сочи, че у нас с този тумор е една от 22 жени. За сравнение обаче в САЩ засегнатите са една на всеки осем жени. Заболеваемостта в целия свят е сходна, тоест цифрите у нас означават, че диагностицирането на жените с рак на гърдата не е ефективно. Според доц. Георги Байчев у нас реално една от 10 българки има рак на гърдата, но много от останалите не са ходили на лекар и не подозират за заболяването си.

Най-значимите рискови фактори за развиване на рак на гърдата са напредването на възрастта, женският пол, а при някои хора и семейна наследственост на заболяването.

Над 80% от случаите на рак на гърдата са при жени на възраст над 50 г. Близо половината от всичките диагнози са във възрастовата група 50-69 г.