Каква ще е съдбата на зелената ивица между ул. „Парк отдих и култура“ и Гребната база? Този въпрос бе повдигнат на днешната сесия на Общинския съвет, а дебатът продължи повече от час. Той бе по време на предложението за приемането на Годишната програма на Община Пловдив, свързана с разпореждането с имоти.

Темата отвори общинският съветник от „Браво Пловдив“ Борислав Инчев, като той направи предложение да се вкарат в Годишната програма над 20 имота с обща площ от 29 декара за отчуждаване или възмездно придобиване, тъй като са частна собственост. Според Общия устройствен план те са за озеленяване, но нито един от тях няма такъв ПУП, като повечето се водят „за друг тип застрояване“.

Предложението на Инчев бе провокирано от отпаднала от дневния ред точка за изграждане на заведение на частен имот за озеленяване в ивицата, който е голям 4 дка.

Фирма иска да прави заведение върху зелена площ от 4 дка край Гребната база„Парк 32" е наемател на частния имот, който е отреден за озеленяване, иска СПО-та от 423 кв.м

Не допуснаха до сесия предложението за ресторант на 4 дка в зелена площ край Гребната базаОбщински съветници поискаха становището на БАБХ и фитосанитарната схема от фирмата инвеститор

„Във въпросната зона 29 дка са частните, а 27 са общински. Трябва да има гаранция за цялата зона, за да запазим един от основните бели дробове на града. Затова следва да се вземе решение още преди да се процедират ПУП-ове за парцелите, с които планове частните собственици биха вдигнали цените им“, каза съветникът от „Браво Пловдив“.

Добромира Костова от ПП – ДБ също заяви, че Община Пловдив спешно трябва да си върне имотите, които са озеленяване, защото в един момент по примера на София, съдът може да отмени отреждането им за озеленяване и така да станат за застрояване.

Стефан Послийски от „Съединени за Пловдив“  припомни, че в миналия мандат по предложение на ВМРО е прието Община Пловдив да започне преговори за закупуването на много зелени имоти, а част от тях са цитираните от Инчев.  Той каза, че трябва да се види дали някой не е водил преговори за закупуването на тези парцели.

Слави Георгиев от ГЕРБ пък изрази мнение, че тези зелени площи не могат да се застроят, а повдигането на темата може да доведе до това техните собственици да извиват ръцете на градската управа за пари.
„Община Пловдив не може да си позволи толкова голям финансов ресурс, още повече, че тя не си е свършила работата по важни обекти за града. Все още имотите за развръзките в район „Южен“ за пробива на гарата не са отчуждени, също така и за разширяването на ул. „Кукуш“, която пътна връзка ще е от първостепенно значение“, каза Георгиев.

Неговият съпартиец Веселин Маневски пък поиска кметът и администрацията да предложи стратегия с диапазон от 10-15 години, която е за връщането на зелените площи в активите  на Община Пловдив.

Шефката на общинска собственост Мирослава Сукарева обясни, че някои от имотите, които предложи Инчев са вкарани в програмата, тъй като се част от терените, нужни за разширение на ул. „Отдих и култура“. Тя каза още, че без действащи ПУП-ове на парцелите за озеленяване има опасност при извършено отчуждаване и нереализирани дейностите съдът да отмени връщането на имотите.

В крайна сметка предложението на Инчев не се прие от Общинските съветници. Друго негово такова обаче събра подкрепа. То е до месец юли да се направи актуализация на програмата за разпореждане, като в нея присъстват и основни имоти, които са за озеленяване, но са частна собственост.

Община Пловдив продава 250 апартамента, прави търг и за имот за 7 млн. леваЗа първи път Годишната програма за разпореждане с имоти се прави без финансова рамка

Община Пловдив посочи 29 проекта за стотици милиони като приоритетни – кои имат шанс да се случат скоро?В програмата на властите са заложени огромен брой имоти за отчуждения, парите за това са едва 3 млн. лева