Обмисля се отново да бъдат опростени наемите за неработещите обекти в помещения, общинска собственост, както и таксата „тротоарно право“ за маси на заведенията.
„Не е правилно наистина, хората не работят, не е правилно да си плащат пари“, посочи Димитров. Все още обаче не е ясно дали подобно предложение ще бъде прието и с какъв времеви обхват ще бъде евентуално то.
На днешната среща в Община Пловдив, на която присъстваха всички районни кметова на Пловдив, не е повдиган въпроса за бюджета, който трябва да бъде гласуван на 2 март.
„Районните кметове са избрани мажоритарно, нормално е да искат (б.а. - средства). Всеки иска да си го харесват в района, дал е предизборни обещания“, посочи кметът Димитров.
По повод журналистически въпрос дали все пак ще се отделят средства за тепетата на Пловдив, стана още ясно, че ако излезе поръчката на водния оператор за конструкция на Южния обходен колектор, Община Пловдив ще трябва да предвиди не малко пари за отчуждаване на имоти, което на практика ще доведе до отрязване на бюджета по други пера.
"Там от 30 години няма улица. Да ги вземем оттам и да ги дадем на тепетата или? Те са обвързани нещата, не става въпрос само за даване. Става въпрос и за взимане и е хубаво да се казва откъде", обясни районният кмет на "Южен" Костадин Язов.
Категорично обаче стана ясно, че в близко бъдеще Втори гребен канал няма да има.
"На този етап не са предвидени пари за отчуждаване на земи за Втория канал. Няма пари и за самия проект. Има частна инициатива за концесия, ще видим. Има приоритети и неща, които трябва да се направят по-напред", посочи Димитров.
По време на брифинга беше повдигната и темата за текущите ремонти на пътната настилка. Бой на оживен булевард в Пловдив
„Имайте предвид, че времето не е подходящо за това. Температурите се повишиха днес, така че имаме нагласата да го направим, но трябва и Бюджета да мине“, обясни зам.-кмета Пламен Райчев по повод належащите ремонти на големи дупки, зейнали в пътната инфраструктура в Пловдив. Кметът Димитров пък допълни, че никога не е спиран процеса по ремонтиране.
По повод съдбата на Белодробна болница, кметът бе категоричен, че трябва да се намери някой да я управлява. Той допълни, че става дума за над 40 дка и че има проекти за хоспис, за модерно здравно заведение и е въпрос на визия и средства как да се експлоатира.
„В това състояние, в което стои Белодробна, на никой не му върши работа. Трябва да си намери стопанин. Има възможности, това е частна инициатива. Трябва да е дадем на някой, да я работи, да бъде полезна за обществото“, посочи Димитров.