Пловдивски студент по информатика създаде ръкавица, която неутрализира треперенето на ръцете на хора, страдащи от есенциален тремор, болестта на Паркинсон и други неврологични заболявания. Мартин Тотев е на 22 години, роден е в Стара Загора и е завършил Природо-математическата гимназия в родния си град с математика и английски.
В момента е четвъртокурсник в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" със специалност информатика. Мартин разказа пред репортер на TrafficNews как е стартирала идеята за създаването на устройството, което е първото по рода си в България.
„Идеята ми се роди преди година и половина, тъй като имам семеен приятел, който страда от тремор и му помагах с дейности като писане, хранене, носене на различни предмети. Да ти треперят ръцете не е нещо, което може да извършваш в ежедневните си действия нормално. Те дори стават нетрудоспособни заради тази болест. Няма магическо хапче, терапия или фармацевтично решение на проблема. Заради това една вечер се прибрах и понеже баща ми е медицинско лице обсъдихме конкретните решения за съответния продукт и как можем да помогнем на засегнатите хора и решихме, че най-добрия начин е да се измисли устройство. Първоначално работих сам, впоследствие създадох екип”, споделя той.
Мартин желае да създаде своя фирма, която да проектира на по-високо ниво хардуера и софтуера на антитреморната ръкавица, а след това тя да бъде и представена на пазара в болнични заведения.
„Такъв продукт с нашата технология, с нашия метод и с начина, по който ние контрираме тремора няма. Има други решения, които обаче ограничават функционалността на китката, като някои нейни дейности са заключени по този начин и не са толкова ефективни, защото ти заместваш един проблем с друг, докато при нас такъв проблем няма”, разказва Мартин.
Есенциалният тремор е много често срещано заболяване в целия свят, като по последни данни 5% от популацията на света има треперещи ръце. Механизмът на ръкавицата по специален алгоритъм разчита тремора и предава импулси на мускула, в резултат на което той се съкращава и треморът се неутрализира, обяснява студентът. Уникалното в неговия продукт е начинът, по който неутрализира треперенето – като комбинира високотехнологични иновативни алгоритми и стабилизиращи системи и сензори.
„Това е първият ни модел и не изглежда много добре, но финалния ни дизайн е с концепцията да се носи всекидневно под дрехи, с якета, с ръкавици, да може да се пере дори, като се сваля самото устройство и материя да се пере”, коментира още той.
Продуктът на Мартин бе представен на втория Пловдивски фестивал на науката в Центъра по растителна и системна биология и биотехнология, което събра на едно място водещи учени у нас, както и стотици деца и младежи, давайки уникална възможност на младите хора да се потопят в магията на науката, да изследват нови технологии и да се запознаят с последните научни постижения по достъпен и увлекателен начин.
Повече за самото събитие вижте тук:
Още от категорията
Съдът в Солун осъди подсъдимите за смъртта на българина Тоско Бозаджийски, убит от футболни ултраси