В Пловдив наближава денят, в който ще бъде отбелязана Китайската нова година, а както е известно, 2025 г. ще протече под знака на дървената змия. Според традициите на китайците на празничната трапеза задължително трябва да присъстват пелмени, които най-често се пълнят с пилешко месо и зеленчуци, свинско месо или морски дарове. Изборът на пълнеж зависи най-често от обичаите в съответния регион или в различните родови фамилии, чиито поколенчески традиции също допринасят за разнообразието откъм обреди.

„Навремето, когато бях дете, си спомням, че ходехме при възрастните, за да ги поздравим за настъпилата Нова година, а те ни даваха червени кесийки с пари. Има и обичайно пожелание, което си отправяме един към друг – на първо място здраве, защото е най-важно, а после и богатство, което също е важно според вярванията ни,” – споделя Янг Ванг. Мъжът, роден в Северната част на Китай, от 26 години живее и работи в България, а от няколко години се включва и в гражданското сдружение „Браво Пловдив”. Разказва, че самият той бил роден в година на дървената змия, а това според традицията го задължавало да носи червен елемент върху себе си в Новогодишната нощ – чорапи, блуза, дори бельо. Червените традиционни фенери и като цяло червеният цвят, който бил национален, също били неразделна част от празничната украса.

„В Китай има региони, в които и до днес се спазва традицията през всеки ден от новата година на трапезата да се сервира конкретно ястие. Задължително е обаче в новогодишната нощ да има пелмени на масата, като единствената разлика може да бъде в пълнежа. Освен това навсякъде се приготвят пържени ястия, които най-често са тестени, пилешки или рибни хапки. Навремето се правеха цели купчини с храна върху подноси, имаше много хлаб. Днес обаче много от тогавашните обичаи не се спазват толкова стриктно,” – обяснява още Янг Ванг.

По отношение на празненствата в Новогодишната нощ също има общи действия, които всички изпълняват. Например, да палят пиратки и димки в различни цветове в 12  часа през нощта срещу 1-ви януари. Шумът трябва да е силен, защото според китайските вярвания, той трябва да стигне до ушите на Бога на парите, който да разбере, че хората очакват неговата благодат. След церемонията по посрещането, жителите на Китай обичайно гледат тържествения концерт, предаван днес не само по националната китайска телевизия, а и в интернет. Така всички китайци като Янг Ванг, които са избрали да живеят в друго кътче на света, също могат да бъдат съпричастни с радостта на своите съграждани.

„У нас се счита за лоша поличба, ако, например, в Новогодишната нощ счупиш чиния или чаша, които са били на празничната маса. Шумът, който трябва да достигне до Бога на парите, трябва да е произведен само от фойерверки. Също така не трябва да се мете къщата и да се изхвърля боклука през целия първи ден на Новата година, за да не се изхвърли доброто,” – разкрива още Янг.

По думите му към днешна дата традициите по посрещането на Нова година се изравняват по всички краища по света, а „старите традиции” започват да се заличават за сметка на това. Все пак има вярвания, които и до днес съпътстват хората от различните народи, а те трудно биха били уеднаквени, убеден е китаецът.

(На снимките: Новогодишният прием по случай Китайската Нова година, състоял се на 22 януари 2025 г. в София, в който участват посланикът на Китай, Н. Пр. г-жа Дай Цинли, и Вицепрезидентът на България, г-жа Илияна Йотова)