Министерство на културата отхвърли предложението на Община Пловдив за изграждане на оперен театър на терен близо до Колодрума на бул. „Освобождение” 84. В писмо до кмета Здравко Димитров Велислав Минеков посочва, че след проведена среща с представители на фондация "Дом за Пловдивската опера" са разгледани документите по казуса с изграждане на Център за музикално-сценично изкуство. На базата на негативното становище от страна и на Операта, и на фондацията, че мястото не е подходящо и достатъчно комуникативно за подобна сграда, министерството излиза със същото становище.
В писмото се посочва още, че министерството препоръчва да се изпълни решение на Общинския съвет отпреди близо пет години.
Припомняме, че през 2018 г. на свое заседание на 2 август Общинският съвет на Пловдив взе решение да отреди парцела под сградата на пл. "Централен", който е общинска собственост, за построяване на сграда на операта, след като се подсигури сграда, в която да бъдат преместени общинските и държавните структури да изпълняват своите функции.
Никъде в документа обаче не е упомената съдбата на Партийния дом – дали той да бъде съборен или не.
По същия начин в писмото на Велислав Минеков не се споменава как точно ще се случи теренът под Партийния дом да стане сграда на операта.
Настоящият министър на културата в същия документ посочва, че екипът му е запознат с отрицателното становище на Експертния съвет по устройство на територията при Община Пловдив, според който мястото на пл. „Централен” не е градоустройствено подходящо за изграждане на Център за музикално-сценично изкуство по отношение на достъпа, паркирането и обслужването на сградата, както и липсва достатъчно пространство за цялостното ѝ възприемане.
Независимо от мнението на експертите обаче Минеков отново посочва терена на пл. „Централен”.
„Министерство на културата подкрепя становищата, изразени от директора на Държавна опера-Пловдив и фондация „Дом за Пловдивската опера” и с настоящето писмо Ви предлагам да се предприемат действия от страна на Община Пловдив за изпълнение на горецитираното Решение 310, взето с Протокол №14 от 02.08.2018 г. на Общински съвет-Пловдив, което предвижда изграждането на Център за музикално-сценично изкуство на пл. „Централен” в гр. Пловдив”, пише в писмото до Общината Велислав Минеков.
Така - вместо да се направи крачка напред в инициативата Пловдив да има оперен театър, казусът се превръща в ялов футболен мач.
Министерството подава на Общината, тя пуска по дясното крило към ЕСУТ. ЕСУТ спасява дузпата и отново посочва – теренът не е подходящ заради затруднения достъп, паркиране и обслужване на подобна сграда. Нов министър излиза на зеленото игрище, от „Дом за Пловдивската опера” бързо му подават, той връща към Общината. Тя от своя страна подава на ЕСУТ. И ЕСУТ отново спасява дузпата.
Мач-греда, както казват феновете, само че продължил не 90, а 8 760 000 минути, ако се сметне времето, в което казусът със сграда на Пловдивската опера стои нерешен. Горе-долу толкова левове би излязло и събарянето на Партийния дом. За построяване на нова сграда никой не може да посочи сума.
Най-странното е, че в игровата схема, която двете страни упорито поддържат от години, влезе и трети претендент, макар и на този етап недостатъчно убедителен. Става дума за Пловдивския панаир в лицето на собственика му Георги Гергов. Той обяви, че ако придобие повече акции в смесеното дружество с Община Пловдив, ще предостави терен за строеж на Център за музикално-сценично изкуство.
Ако и този вариант стане актуален, на казуса Дом за Пловдивската опера ще му се завие свят. Вече ще го подритват към три страни. Но от опит знаем, че този мач ще го гледаме още дълго време.
Междувременно Министерството на културата отново обяви обществената поръчка за Концертна зала.
Предметът е основен ремонт и реконструкция на пространството като мултифункционална зала за симфонични концерти и сценични продукции на Държавна опера-Пловдив.
В обхвата на обществената поръчка е включено цялостно реновиране на съществуващото сценично пространство, включително прилежащите трактове, изграждане на нова оркестрина, както и четири броя подвижни сценични платформи, които имат за цел осигуряването на нови сценични и театрални възможности за организиране на съвременен тип представления.
Към документацията на поръчката са приложени Техническа спецификация, одобрен технически инвестиционен проект и Разрешение за строеж, в които се съдържа пълно описание на предмета на поръчката.
Тя е на стойност 10 090 679 лева без ДДС, а потенциалните изпълнители могат да подават документи за участие до 23.59 ч. на 14 февруари.
Ремонтът на Концертна зала също е брилянтен пример за провален мач дълги години. Безсилието на държавата да се погрижи за собствеността си достигна дори дотам, че от МК обявиха дълго чаканата обществена поръчка за избор на изпълнител миналата година, а после я спряха заради грешки в документацията.
Дано и сегашната не я последва.