Агенцията за публичните предприятия и контрол пусна за втори път процедури за търгове на имоти, собственост на „ВМЗ – Сопот”. Те са за планинска хижа и недостроен хотел, като на първия търг нямаше нито един участник за тях. През лятото бяха обявени три търга за имоти на завода, като единият от тях завърши успешно.
Той бе за производствен имот в Община Калояново с площ от 6852 кв.м и промишлени постройки в него. Първоначалната цена бе 400 000 лева, а фирмата „Василев Брю” ЕООД спечели наддаването с една стъпка и обща цена от 420 000 лева без ДДС. Компанията се занимава с фотоволтаични системи.
Агенцията сега пуска търгове за другите два имота, чието решение за приватизацията бе гласувано от Министерски съвет още през 2019 година, като след това са правиха опити за продажба на част от имотите, но така и това не се случи.
Единият от търговете е за изоставената хижа “Чевира” в Средна гора. Дом-паметникът се води към село Старосел, община Хисаря, като е разположена на горски терен от 1,1 млн. кв. м.
Самата хижа е със разгърната застроена площ от 405 кв. м и столова към хижата с площ 285 кв.м. От 2010 г. насам хижата не работи и се руши. Районът около хижата е много красив, базата е имала 80 легла и се намира на около час ходене от връх Богдан.
Първата процедура бе с начална цена от 470 000 лева, а сега стойността е паднала до 430 000 лева със стъпката за наддаване 20 000 лева.
Стойността и на други имот е паднала това е за сграда в центъра на град Сопот. Тя е започната с намерението да бъде хотел, но така и не е завършен, като застроената площ е 556 кв.м на три етажа. Ще бъде продаден и теренът под нея с площ 1062 кв.м. Началната цена на хотела е 830 000 лева, а стъпката за наддаване е 40 000 лева.Преди няколко месеца сумата, от която трябваше да стартира търга бе 900 000 лева.
Процедурите са активни до 5 декември, а до тогава трябва да има заявление за участие поне от една фирма или физическо лице. Ако това се случи, ще бъдат насрочени и датите на търговете. Всеки един участник трябва да направи поне една стъпка, за да купи въпросните имоти.
Те нямат пряко отношение и не са необходими за производствената и търговска дейност на ВМЗ-Сопот. Те не се използват, сградите се рушат и изискват допълнителни разходи за поддръжка.
Още от категорията
Прокуратурата не е съгласна с гаранцията на петролния бос Живодар, пусна протест