"Фирми са били селектирани без ясни критерии за извършване на дейности по инфраструктурата на "Граф Игнатиево" за F-16". Това заяви на брифинг в четвъртък служебният военен министър Георги Панайотов.
„Намерихме докладни записки, които съдържат текст: „Ние се срещнахме с еди-коя си фирма и решихме да ви я предложим да сключите договор с нея“… Без причини и аргументи. Не можахме да намерим следи защо стойностите на проектите са точно такива“, твърди министърът.
Той обясни, че 44 договора са сключени без супервайзер за координация на проектите.
Авансовото разплащане за обществени поръчки е на 100%.
Според план-графика на изпълнение на договорите за „Граф Игнатиево“ трябва да се извършват строителни работи. Това се случва само по 3 от тях, останалите са на идеен проект. 95% от обществените поръчки са възложени без провеждане на търг. Те са на обща стойност 160 млн.лв. и само 680 000 лв. са заделени за фирми, селектирани с конкурс.
По думите му някои е решил, че разходите по Граф Игнатиево ще бъдат поети от НАТО, без да са провеждани разговори и преговори. Но НАТО отрича.
"Извършваме действия по намирането на 53 млн.лв. за изграждане на авиобаза "Граф Игнатиево". Кашата ще доведе до забавяне на дейностите с 6 до 8 месеца. Те не са били предвидени", заяви той.
А обезлесяването на декар в „Граф Игнатиево“ е струвало 2500 лв. Докато в „Чешнегирово“ е 220 лв.
Министър Панайотов сподели и резултатите от проверката на "Терем".
"Ръководството на фирмата се е ползвало от социални облаги. Извършвани са командировки в чужбина с неясна цел, без резултати. Служебни автомобили са се използвали за лични цели", каза той.
През 2017 г. групата фирми „Терем“ е била за последно на печалба.
"Понастоящем имат способност за ремонт само на стара съветска техника. Техният холдинг, за да поддържа останалите си предприятия, е дала заем на стойност 42 млн.лв. с ДДС, които никога няма да бъдат върнати. Не е направено нищо за модернизирането на групата и усвояването на нови мощности. Дружествата работят на загуба, Съветът на директорите няма бизнеспрограма. След септември няма да имат договори и служителите няма да получават заплати", коментира още Панайотов.
"С над 1000 имоти с отпаднала необходимост разполага МО. За тях няма критерии и визия за стопанисване и управление. Годишните разходи за тях са 23 млн.лв.", обяви още министърът.