Пловдив бе домакин на конференция на тема „Недостиг на кадри и икономически растеж – има ли решения?“, организирана от Германо-Българската индустриално-търговска камара и Фондация Германо-Български център за срещи. Участниците във форума дискутираха кадровия дефицит и връзката му с демографските и образователни предизвикателства. Недостигът на квалифицирана работна ръка бе определен като най-голям риск за икономиката на България, според годишната анкета на Германо-Българската индустриално-търговска камара за 2024 г.

В конференцията се включиха посланикът на Германия Н. Пр. Ирене Мария Планк, почетният консул на Германия в Пловдив д-р Мариана Чолакова, зам.-министърът на икономиката и индустрията Невена Лазарова, Адриан Николов от Института за пазарна икономика, представители на водещи компании, на неправителствения сектор и университети.

Специален акцент в дискусията постави изказването на заместник-кмета на Пловдив по образование, бизнес развитие и европейски политики Владимир Темелков, който очерта ясната ангажираност на общината по темата.

„Има нужда от повече детски градини, повече ясли, по-добро образование. За това строим нови детски заведения, започваме ремонт на четири училища, предстои изграждането на три нови учебни заведения. Ето така се решава демографски проблем – не само с раздаване на стимули и пари. Младите родители искат децата им да растат в сигурна и пълноценна образователна среда“,  заяви Владимир Темелков. Той  подчерта и нуждата от задълбочаване на връзката между семейството, образователната система и икономиката.

„Семейството запалва първата искра у детето – какво иска да прави. За това организираме форуми по професионално образование и насърчаваме икономиката да влезе в училищата. Имаме много добри примери на дуално обучение в Пловдив“, допълни заместник-кметът.

Според него пропастта между образованието и бизнеса продължава да бъде голямо предизвикателство, защото младите кадри често не отговарят на нуждите на работодателите.

„Бизнесът трябва да може да прогнозира – какъв специалист ще му трябва след 12 или 24 месеца. В противен случай се налага компаниите да инвестират наново в обучение на вече наети служители“, допълни той.

Заместник-кметът Владимир Темелков  изрази увереност, че оптимизацията на образователната система и координацията между всички участници – училища, университети, семейства и работодатели – е възможна.

„В лицето на министър Вълчев виждам надежда, защото той е изключителен специалист, който знае какво прави. Това ни дава увереност, че системата може да бъде подобрена“, заяви в заключение Владимир Темелков.

Темата на конференцията събра конкретни предложения – от реформи в професионалното обучение и включване на бизнеса в образователния процес, до създаване на устойчиви местни политики за задържане на младите хора.