Върховният административен съд потвърди решението на КЗК, с което остави без уважение искането на Камарата на архитектите в България за налагане на временна мярка „спиране на процедурата“ за възлагане на обществена поръчка на инженеринг за новата сграда на СУ "Св. Патриарх Евтимий" в Пловдив.

Припомняме, че от КАБ поискаха налагането на временна мярка - спиране на процедурата за възлагане на обществената поръчка, а магистратите определиха жалбата на архитектите за процесуално допустима. Разгледана по същество обаче тя е определена като неоснователна и е оставена без уважение.

В искането на Камарата за налагане на временната мярка са изложени мотиви, свързани с превес на обществения интерес и възлагането на поръчката за изграждането на новата сграда за училището, да бъде извършено след провеждането на законосъобразна процедура. Посочват още, че инженеринга създава предпоставки за ограничаване на конкуренцията и некачествен резултат от изпълнението на проекта. От организацията считат, че необходимостта от използването на публични средства е в обществен интерес и провеждането на законосъобразна процедура за възлагане на обществената поръчка ще гарантира нейното качествено и икономично изпълнение.

КЗК обаче е преценила, че искането за налагане на временна мярка е неоснователно, поради което го е оставила без уважение. От комисията са приели, че от КАБ не са изложили конкретни обстоятелства, даващи основание, че интересите ще бъдат увредени по необратим начин, който би могъл да бъде възпрепятстван чрез налагането на обезпечителната мярка.

От комисията са приели още, че спирането на процедурата би оказало негативно въздействие, както върху възложителя, така и върху обществения интерес. Отчетени са и отрицателни последици от налагането на временна мярка. Съдебният състав е приел формираните от КЗК изводи, че изложените от КАБ обстоятелства не водят до увреждане на интересите на неговите членове.

Освен това е посочено, че с реализацията на проекта ще се подобрят условията за образование в Пловдив и региона, и ще се даде възможност на учениците да учат в модерно училище, отговарящо на съвременните изисквания. Безспорно е, че училищната сграда има отражение върху всички аспекти на образователния процес- педагогически, социален, психологически и здравен. Ето защо създаването на подходяща среда чрез изграждането на нова сграда за училището ще позволи на учениците в нея да развият уменията си и да разгърнат изцяло заложбите си. Именно заради това Комисията е достигнала до извода, че спирането на процедурата ще доведе до значително по-големи вреди от налагането на временната мярка, като я оставят без уважение.

Камарата на архитектите в България, трябва да заплати на община Пловдив разноските по делото, които са в размер на 100 лева.

Припомняме, че от творческата организация обсипаха с жалби КЗК и ВАС заради обществените поръчки за новите сгради на Математическата гимназия и СУ „Св. Патриарх Евтимий.  Зам.-кметът по образование Владимир Темелков, който е и възложител на въпросните поръчки, заяви, че ще сезира ДАНС, главният прокурор, НАП и други органи заради тенденциозните действията на КАБ. Причината е, че заплашиха с изключване и отнемане на проектантска правоспособност своите членове, ако участват в двете поръчки на инженеринг. Въпреки това на първата поръчка за новата сграда на МГ-то се явиха двама кандидати, а единият от участниците е известният пловдивски архитект Тодор Абаджиев. И двете нови училища са със заложени много високи критерии за ликвидност, обороти и реализирани съотносими проекти на кандидатите за изпълнители.

Повече по темата вижте тук:

Темелков: Рестартираме обществената поръчка за строежа на Математическата гимназияВАС е отхвърлил жалбата на Камарата на архитектите за временна мярка „спиране на процедурата”

Темелков: Сезираме ДАНС, главния прокурор, НАП и служебния премиер за жалбите на КАБЗам.-кметът обяви лична финансова награда от общо 150 000 лева за тримата проектанти, които помогнат проектите на инженеринг да се реализират

ВАС отхвърли още една жалба на КАБ в похода им срещу новите училища в ПловдивВърховните магистрати потвърдиха решение на КЗК за СУ „Св. Патриарх Евтимий”

КЗК поряза КАБ и за жалбата за новата сграда на СУ „Св. Патриарх Евтимий"Всеки, дръзнал да направи инвестиция срещу децата ни, е обречен на неуспех, заяви зам.-кметът Владимир Темелков

КАБ с нова атака срещу поръчките за МГ-то и СУ „Св. Патриарх Евтимий” – плашат архитекти с изключванеОт Камарата се опитват да саботират новите сгради на училищата, които се чакат от години

Две компании с оферти да строят МГ-то в Пловдив, известен архитект отсвири нареждането на КАБКонсорциум от 5 фирми сред участниците, в тях е компания на арх. Тодор Абаджиев

Средствата за новата сграда на СУ "Св. Патриарх Евтимий" на ул. „Кръстьо Раковски” в район "Западен" са осигурени по програма на Министерството на образованието и науката, като към момента има финансиране за проектиране и надзор, а за строителството на сградата има отпуснати 6 милиона лева от министерството и 4,5 милиона лева от бюджета на община Пловдив. Проектирането ще струва 441 хиляди лева, а минималният срок за него е 220 календарни дни. Изграждането на училището пък трябва да е за най-много 700 календарни дни. Предвижда се в новата сграда да се обучават само гимназиални класове.

Площта на имота е 9525 кв.м, като е заложено 40% застрояване и минимум 20% зеленина, с условия за спорт в двора на училището. Учебната зона ще заема 3854,40 кв.м, като в нея ще бъдат разположени помещения за администрация, лекарски кабинети, сектор за извънкласни дейности, столова, библиотечно-информационен център и физкултурен салон. Сградата трябва да отговаря на енергиен клас „А”, с ниско потребление на ток, но не и за сметка на задължителната за училище температура в класните стаи. Изисква се всяка учебна стая да е оборудвана с ергономични едноместни модулни учебни маси и столове, мултимедиен проектор, лаптоп, бяла дъска, екран за проектор, секция за книги, закачалки, шкафчета за дрехи и учебници, предвиден кът за отдих и Wi-Fi.